Curs de instruire pilot pentru funcţionarii publici în domeniul valorificării surselor regenerabile de energie şi implementarea măsurilor de eficienţă energetică la nivel local
Academia de Administrare Publica
Curs de instruire pilot pentru funcţionarii publici în domeniul valorificării surselor regenerabile de energie şi implementarea măsurilor de eficienţă energetică la nivel local
Academia de Administrare Publica
Instruire Regională pentru Producătorii de Brichete şi Pelete din Regiunea Sud
Cimişlia, Agenţia de Dezvoltare Regională Sud
Instruire Regională pentru Producătorii de Brichete şi Pelete din Regiunea Nord
Bălţi, Agenţia de Dezvoltare Regională Nord
Moldova Eco-Energetică, ceremonie de premiere a celor mai notabile realizări în sectorul energiei regenerabile şi eficienţei energetice
Chişinău, LeoGrand Convention Center
Sesiune de informare pentru APL interesate în pilotarea activităţii de peletizare a biomasei sub forma unui parteneriat public privat
12.00, Agenţia pentru Eficienţă Energetică
Şedinţa Consiliului de Coordonare Moldova Eco-Energetică
Ministerul Economiei
Vizita Ambasadorului Japoniei în Republica Moldova, Toichi Sakata, şi a managerului Proiectului Energie şi Biomasă, Alexandru Ursul, la grădiniţa din s. Cărpineni, Hânceşti, ce are instalat sistem termic pe bază de biomasă
s. Cărpineni, rl Hânceşti
Instruirea reprezentanţilor APL, Comitetului Proiectului în implementarea şi Managementul Proiectelor din satele:
În comunităţile: Andruşul de Jos, Andruşul de Sus, r-l Cahul;
Instruirea reprezentanţilor APL, Comitetului Proiectului în implementarea şi Managementul Proiectelor din satele:
În comunităţile: Chircani, Doina, r-l Cahul; Cuhureştii de Sus, r-l Floreşti; Javgur, Coştangalia, Porumbrei, r-l Cimişlia.
Instruirea reprezentanţilor APL, Comitetului Proiectului în implementarea şi Managementul Proiectelor din satele:
În comunităţile: Vadul lui Isac, Văleni, r-l Cahul; Prodăneşti, Ştefăneşti, r-l Floreşti; Iordanovca, r-l Basarabeasca, Mihailovca, r-l Cimişlia.
Instruirea reprezentanţilor APL, Comitetului Proiectului în implementarea şi Managementul Proiectelor din satele:
În comunităţile: Cîşliţa-Prut, Giurgiuleşti, r-l Cahul; Izvoare, Gura Căinarului, r-l Floreşti; Gaidar, Tomai, UTAG
Semnarea Memorandumurilor de Colaborare cu reprezentanţii comunităţilor din raionul Floreşti.
Consiliul raional Floreşti.
Semnarea Memorandumurilor de Colaborare cu reprezentanţii comunităţilor din raioanele Cimişlia şi Basarabeasca.
Consiliul raional Cimişlia şi Basarabeasca.
Semnarea Memorandumurilor de Colaborare cu reprezentanţii comunităţilor din raionul Cahul şi UTAG.
Consiliul raional Cahul, Comitetul Executiv UTAG.
Instruirea reprezentanţilor APL, Comitetului Proiectului în implementarea şi Managementul Proiectelor din satele:
În comunităţile: Coştangalia, r-l Cantemir, Tomaiul Nou, r-l Leova.
Instruirea reprezentanţilor APL, Comitetului Proiectului în implementarea şi Managementul Proiectelor din satele:
În comunităţile: Camencea, Mitoc, Morozeni, r-l Orhei; Calfa, Varniţa, r-l Anenii Noi; Cotul Morii, r-l Hînceşti.
Instruire regională pentru operatorii centralelor termice pe bază de biomasă din comunităţile beneficiare ale PEBM din raionul Anenii-Noi
Cons. raional Anenii-Noi
Instruirea reprezentanţilor APL, Comitetului Proiectului în implementarea şi Managementul Proiectelor din satele:
În comunităţile: Vadul lui Raşcov, r-l Şoldăneşti; Bieşti, r-l Orhei; Hîrbovăţ, Zolotievca r-l Anenii Noi; Zagarancea, Sculeni, r-l Ungheni.
Instruire regională pentru liderii locali din comunităţile beneficiare ale PEBM din raionul Anenii-Noi
Cons. raional Anenii-Noi
Instruirea reprezentanţilor APL, Comitetului Proiectului în implementarea şi Managementul Proiectelor din satele:
În comunităţile: Climăuţii de Jos, Şestaci, r-l Şoldăneşti, Ţareuca, Ţahnăuţi, r-l Rezina; Floriţoaia Veche, Valea Mare, r-l Ungheni.
Instruirea reprezentanţilor APL, Comitetului Proiectului în implementarea şi Managementul Proiectelor din satele:
În comunităţile:
Cuşmirca, Parcani,
r-l Şoldăneşti,
Echimăuţi, Sîrcova,
r-l Rezina;
Bumbăta, Buşila,
r-l Ungheni.
Instruire regională pentru operatorii centralelor termice pe bază de biomasă din comunităţile beneficiare ale PEBM din raionul Ungheni
Cons. raional Ungheni
Instruire regională pentru liderii locali din comunitățile beneficiare ale PEBM din raionul Ungheni
Cons. raional Ungheni
Instruire regională pentru producătorii de combustibil din biomasă din raionul Ungheni
Consiliul Raional Ungheni
Ora 10:00
Comitetul de Selectare a Proiectelor: Aprobarea propunerilor de proiecte din raioanele Basarabeasca, Cimişlia, Cahul, Floreşti şi UTAG pentru investiţii.
Chişinău, Oficiul PEBM
Instruire regională pentru operatorii centralelor termice pe bază de biomasă din comunităţile beneficiare ale PEBM din raionul Orhei
Cons. raional Orhei
Instruire regională pentru liderii locali din comunităţile beneficiare ale PEBM din raionul Orhei
Cons. raional Orhei
Evaluarea participativă a Cererilor de Proiect din comunităţile:
s. Javgur, Coştangalia, Porumbrei, r-l Cimişlia
Instruire regională pentru producătorii de combustibil din biomasă din raioanele Rezina şi Şoldăneşti
Consiliul Raional Şoldăneşti
Ora 10:00
Participarea la şedinţa de elaborare a reglementărilor tehnice pentru combustibilii solizi
Institutul Naţional de Standardizare şi Metrologie
Instruire regională pentru operatorii centralelor termice pe bază de biomasă din comunităţile beneficiare ale PEBM din raionul Rezina
Cons. raional Rezina
Evaluarea participativă a Cererilor de Proiect din comunitatea:
s. Cuhureştii de Sus, r-l Floreşti;
Instruire regională pentru liderii locali din comunităţile beneficiare ale PEBM din raionul Rezina
Cons. raional Rezina
Evaluarea participativă a Cererilor de Proiect din comunităţile:
s. Izvoare,
s. Gura Căinarului, r-l Floreşti;
s. Gaidar, Tomai, UTAG
Evaluarea participativă a Cererilor de Proiect din comunităţile:
s. Iordanovca, r-l Basarabeasca;
s. Mihailovca, r-l Cimişlia;
s. Andruşul de Sus, s. Andruşul de Jos, r-l Cahul
Evaluarea participativă a Cererilor de Proiect din comunităţile:
s. Chircani, s. Doina, r-l Cahul
Evaluarea participativă a Cererilor de Proiect din comunităţile:
s. Vadul lui Isac, Văleni, r-l Cahul
Instruire regională pentru operatorii centralelor termice pe bază de biomasă din comunităţile beneficiare ale PEBM din raionul Şoldăneşti
Cons. raional Şoldăneşti
Seminar de lansare a Iniţiativei Educaţionale privind Energia Regenerabilă şi Eficienţa Energetică în 9 raioane (Donduşeni, Rîşcani, Glodeni, Soroca, Floreşti, Orhei, Rezina, Şoldăneşti, Ungheni)
Institutul de Formare Continuă, Chişinău, ora 10:00
Evaluarea participativă a Cererilor de Proiect din comunităţile:
s. Cîşliţa – Prut, s. Giurgiuleşti, r-l Cahul
Instruire regională pentru liderii locali din comunităţile beneficiare ale PEBM din raionul Şoldăneşti
Cons. raional Şoldăneşti
Instruirea APL, membrilor Comitetelor Proiectelor, în mobilizarea populaţiei şi a resurselor locale din comunităţile:
s. Andruşul de Sus, s. Andruşul de Jos, r-l Cahul;
s. Javgur, s. Coştangalia, s. Porumbrei, r-l Cimişlia.
Întrunirea Comitetului Tehnic privind standardele în domeniul brichetării
Institutul naţional de Standardizare şi Metrologie, Chisinău
Instruirea APL, membrilor Comitetelor Proiectelor, în mobilizarea populaţiei şi a resurselor locale din comunităţile:
s. Gaidar, s. Tomai, UTAG;
s. Chircani, s. Doina, r-l Cahul;
s. Prodăneşti, s. Ştefăneşti, r-l Floreşti.
Instruire regională pentru producătorii de combustibil din biomasă din raioanele Orhei şi Anenii Noi
Chişinău , Unitatea de Implementare a Proiectului 2KR, Calea Basarabiei, 18
Ora 10:00
Instruirea APL, membrilor Comitetelor Proiectelor, în mobilizarea populaţiei şi a resurselor locale din comunităţile:
s. Iordanovca, r-l Basarabeasca;
s. Mihailovca, r-l Cimişlia;
Vadul lui Isac, Văleni r-l Cahul;
Cuhureştii de Sus, r-l Floreşti.
Instruirea APL, membrilor Comitetelor Proiectelor, în mobilizarea populaţiei şi a resurselor locale din comunităţile:
s. Cîşliţa-Prut, Giurgiuleşti, r-l Cahul;
s. Izvoare, s. Gura Căinarului, r-l Floreşti.
Prezentarea studiului “Estimarea potenţialului de biomasă pentru brichetare în Moldova”
PEBM, Chişinău
Comitetul de Selectare a Proiectelor: Evaluarea şi prioritizarea cererilor de proiect din raioanele: Basarabeasca, Cimișlia, Cahul, Florești și UTAG, r. Leova pentru evaluare finală.
Chişinău, Oficiul PEBM
Promovarea Proiectului Energie şi Biomasă în localităţile:
s. Prodăneşti, s. Ştefăneşti, r-l Floreşti;
Promovarea Proiectului Energie şi Biomasă în localităţile:
s. Cuhureştii de Sus, Coşerniţa, r-l Floreşti;
s. Frumuşica, s. Doina, r-l Cahul;
Promovarea Proiectului Energie şi Biomasă în localităţile:
s. Zăluceni, s. Gvozdova, r-l Floreşti;
s. Moscovei, Chircani, r-l Cahul;
s. Chişmichioi, s. Gaidar, UTAG
Promovarea Proiectului Energie şi Biomasă în localităţile:
s. Izvoare, s. Gura Căinarului, r-l Floreşti;
s. Taraclia de Salcie, s. Tartaul de Salcie, r-l Cahul;
s. Iserlia, s. Cazaclia, r-l Basarabeasca
Promovarea Proiectului Energie şi Biomasă în localităţile:
s. Andruşul de Sus, s. Andruşul de Jos, r-l Cahul;
s. Carabetovca, s. Iordanovca, r-l Basarabeasca
Promovarea Proiectului Energie şi Biomasă în localităţile:
s. Selemet, s. Troiţcoe, r-l Cimişlia;
s. Alexanderfeld, Pelinei, r-l Cahul;
s. Abaclia, Başcalia, r-l Basarabeasca
Promovarea Proiectului Energie şi Biomasă în localităţile:
s. Hîrtop, s. Coştangalia, r-l Cimişlia;
s. Văleni, Vadul lui Isac, r-l Cahul;
s. Chirsova, s. Congaz, UTAG
Promovarea Proiectului Energie şi Biomasă în localităţile:
s. Javgur, s. Porumbrei, r-l Cimişlia;
s. Giurgiuleşti, Cîşliţa-Prut, r-l Cahul;
s. Ferapontievca, s. Tomai, UTAG
Promovarea Proiectului Energie şi Biomasă în localităţile:
s. Sadaclia, r-l Basarabeasca;
s. Mihailovca, r-l Cimişlia
Comitetul de Selectare a Proiectelor: aprobarea iniţiativelor pentru evaluare
Chişinău, Oficiul PEBM
Şedinţa Comisiei de Recepţie a obiectului, la Terminarea Lucrărilor, proiectul ”Construcţia centralei termice pe surse alternative din biomasă (paie balotate) la gimnaziul din s. Logăneşti, r-l Hînceşti
s. Logăneşti
ora 14:00
Şedinţa Comisiei de Recepţie a obiectului, la Terminarea Lucrărilor, proiectul ”Construcţia centralei termice pe surse alternative din biomasă(brichete – pelete) la grădiniţa din s. Crasnoarmeiscoe,r-l Hînceşti”
s. Crasnoarmeiscoe
ora 10:00
Înregistrarea iniţiativelor de proiect de încălzire cu biomasa din raioanele: Cimişlia, Cahul, Basarabeasca, Floreşti si UTA Găgăuz Yeri
Chişinău
Iniţierea comitetului tehnic privind reglementările tehnice pentru combustibilul din biomasă solidă.
INSM
Atelier de lansare a Proiectului Energie si Biomasa in raionul Floreşti
Floreşti
Semnarea Memorandumurilor de Colaborare cu reprezentanţii comunităţilor din raioanele Şoldăneşti, Rezina, Orhei, Ungheni, Anenii Noi şi din comunităţile Coştangalia, r-l Cantemir şi Tomaiul Nou, r-l Leova.
Or. Chişinău,
Oficiul Proiectului Energie şi Biomasă
Prezentarea celui de al doilea Raport Narativ si Financiar către PNUD Moldova si Delegaţia Uniunii Europene
Chişinău
Prima şedinţa a Consiliului de Coordonare Moldova Eco-energetică 2012
Ministerul Economiei, Chişinău
Şedinţa Comisiei de Recepţie a obiectului, la Terminarea Lucrărilor, proiectul ”Construcţia centralei termice pe surse alternative din biomasă(brichete – pelete) la gimnaziul din s. Dancu,r-l Hînceşti”
s. Dancu
ora 15:00
Şedinţa Comisiei de Recepţie a obiectelor, la Terminarea Lucrărilor, proiectul ”Construcţia centralei termice pe surse alternative din biomasă(paie balotate)” la:
s. Horjeşti
ora 12:00
Şedinţa Comisiei de Recepţie a obiectelor, la Terminarea Lucrărilor, proiectul ”Construcţia centralei termice pe surse alternative din biomasă(paie balotate)” la:
s. Cărpineni
ora 10:00
Atelier de lansare a Proiectului Energie si Biomasa in raionul Cahul
Cahul
Şedinţa Comisiei de Recepţie a obiectului, la Terminarea Lucrărilor, proiectul ”Construcţia centralei termice pe surse alternative din biomasă(paie balotate) la gimnaziul din s. Alexăndreni, r-l Singerei”
s. Alexăndreni
Atelier de lansare a Proiectului Energie si Biomasa in raionul Cimişlia
Cimişlia
Atelier de lansare a Proiectului Energie si Biomasa in raionul Basarabeasca
Basarabeasca
Atelier de relansare a Proiectului Energie si Biomasa in UTAG
Comrat
Consiliul Proiectului
Ministerul Economiei
Lansarea competiţiei Moldova Eco-Energetică – 2012
Ministerul Economiei, Chişinău
Comitetul de Selectare a Proiectelor: Aprobarea propunerilor de proiecte din raioanele Şoldăneşti, Rezina, Orhei, Ungheni, Anenii Noi. Satul Coştangalia, r. Cantemir, s. Tomaiul Nou, r. Leova pentru investiţii.
Chişinău, Oficiul PEBM
Şedinţa Comisiei de Recepţie a obiectului, la Terminarea Lucrărilor, proiectul ”Construcţia centralei termice pe surse alternative din biomasă (brichete) la gimnaziil din s. Bilicenii Noi, r-l Singerei”
s. Bilicenii Noi
ora 15:30
Şedinţa Comisiei de Recepţie a 2 obiecte, la Terminarea Lucrărilor, proiectul ”Construcţia centralelor termice pe surse alternative din biomasă (brichete – pelete) la
s. Bursuceni
ora 12:30
Şedinţa Comisiei de Recepţie a obiectului, la Terminarea Lucrărilor, proiectul ”Construcţia centralei termice pe surse alternative din biomasă(brichete-pelete) la grădiniţa de copii din s. Dumbrăviţa,r-l Singerei”
s. Dumbrăviţa
ora 10:00
Şedinţa Comisiei de Recepţie a obiectului, la Terminarea Lucrărilor, proiectul ”Construcţia centralei termice pe surse alternative din biomasă (brichete – pelete) la gimnaziul din s. Drăguşenii Noi, r-l Hînceşti”
s. Drăguşenii Noi
ora 14:00
Şedinţa Comisiei de Recepţie a obiectului, la Terminarea Lucrărilor, proiectul ”Construcţia centralei termice pe surse alternative din biomasă (Bricheţe-pelete) la gimnaziul din s. Boghiceni, r-l Hînceşti”
s. Boghiceni
ora 10:00
Prezentarea studiului ”Potenţialul de biomasă pentru brichetare în Moldova” în cadrul Agenţiei pentru Eficienţă Energetică
Agenţia pentru Eficienţă Energetică
Şedinţa Comisiei de Recepţie a obiectului, la Terminarea Lucrărilor, proiectul ”Construcţia centralei termice pe surse alternative din biomasă(brichete) la grădiniţa de copii din s. Pepeni,r-l Sîngerei”
s. Pepeni
ora 14:00
Şedinţa Comisiei de Recepţie a obiectului, la Terminarea Lucrărilor, proiectul ”Reutilarea centralelor termice pe surse alternative din biomasă(brichete) la liceul din s. Năvîrneţ,r-l Făleşti
s. Năvîrneţ
ora 10:00
Evaluarea participativă a Cererilor de Proiect din comunităţile:
s. Coştangalia, r-l Cantemir;
s. Tomaiul Nou, r-l Leova
Şedinţa Comisiei de Recepţie a obiectului, la Terminarea Lucrărilor, proiectul ”Construcţia centralei termice pe surse alternative din biomasă(paie balotate) la gimnaziul din s. Chiştelniţa, r-l Teleneşti
s. Ciştelniţa
ora 14:00
Şedinţa Comisiei de Recepţie a obiectului, la Terminarea Lucrărilor, proiectul ”Construcţia centralei termice pe surse alternative din biomasă(paie balotate) la liceul din s. Sărăteni Vechi,r-l Teleneşti
s. Sărătenii Vechi
ora 10:00
Evaluarea participativă a Cererilor de Proiect din comunităţile:
s. Mitoc, Morozeni, r-l Orhei;
s. Varniţa, Hîrbovăţ, r-l Anenii Noi
Evaluarea participativă a Cererilor de Proiect din comunităţile:
s. Sculeni, Zagarancea, r-l Ungheni;
s. Ţareuca, Tahnăuţi, r-l Rezina;
s. Bieşti, r-l Orhei
Evaluarea participativă a Cererilor de Proiect din comunităţile:
s. Valea Mare, s. Floriţoaia Veche, r-l Ungheni;
s. Sîrcova, Echimăuţi, r-l Rezina;
s. Şestaci, Vadul lui Raşcov, r-l Şoldăneşti.
Evaluarea participativă a Cererilor de Proiect din comunităţile:
s. Bumbăta, s. Buşila, r-l Ungheni;
s. Zolotievca, s. Calfa, r. Anenii Noi;
s. Pohoarna, s. Cuşmirca, s. Parcani, r-l Şoldăneşti
Evaluarea participativă a Cererilor de Proiect din comunitatea Camencea, r-l Orhei.
s. Camencea, r-l Orhei
Participarea la Expoziţia şi Conferinţa Europeană dedicată Biomasei
Milano, Italia
Şedinţa Comisiei de Recepţie a obiectului, la Terminarea Lucrărilor, proiectul ”Construcţia centralei termice pe surse alternative din biomasă(brichete) la grădiniţa de copii din s. Verejeni,r-l Teleneşti”
s. Vrejeni
ora 14:00
Şedinţa Comisiei de Recepţie a obiectului, la Terminarea Lucrărilor, proiectul ”Construcţia centralei termice pe surse alternative din biomasă(paie balotate) la gimnaziul din s. Mărăndeni,r-l Făleşti
s. Mărăndeni
ora 10:00
Instruirea reprezentanţilor APL, Comitetului Proiectului în implementarea şi Managementul Proiectelor din satele:
În comunităţile: Gălăşeni, Şaptebani, r-l Rîşcani.
Instruirea reprezentanţilor APL, Comitetului Proiectului în implementarea şi Managementul Proiectelor din satele:
În comunităţile: Petrunea, Ustia, r-l Glodeni; Aluniş, Borosenii Noi, Duruitoarea Nouă, Ştiubieni, r-l Rîşcani.
Instruire regională pentru operatorii centralelor termice pe bază de biomasă din comunităţile beneficiare ale PEBM din raionul Soroca
Or. Soroca, Consiliu Raional
Instruirea reprezentanţilor APL, Comitetului Proiectului în implementarea şi Managementul Proiectelor din satele:
În comunităţile:
Camenca, Fundurii Vechi, r-l Glodeni,
Corbu, Ţaul, r-l Donduşeni;
Iorjniţa, Schineni, r-l Soroca.
Instruire regională pentru liderii locali din comunităţile beneficiare ale PEBM din raionul Soroca
Or. Soroca, Consiliu Raional
Instruirea reprezentanţilor APL, Comitetului Proiectului în implementarea şi Managementul Proiectelor din satele:
În comunităţile:
Crişcăuţi, Sudarca, r-l Donduşeni;
Şolcani, Visoca, r-l Soroca.
Şedinţa Comisiei de Recepţie a obiectului, la Terminarea Lucrărilor, proiectul ”Construcţia centralei termice pe surse alternative din biomasă(paie balotate) la gimnaziul, din s. Bocani,r-l Făleşti
s. Bocani
ora 10:00
Şedinţa Comisiei de Recepţie a obiectului, la Terminarea Lucrărilor, proiectul ”Construcţia centralei termice pe surse alternative din biomasă(paie balotate) la gimnaziul din s. Pruteni,r-l Făleşti
s. Pruteni
ora 10:00
Instruirea reprezentanţilor APL, Comitetului Proiectului în implementarea şi Managementul Proiectelor din satele:
În comunităţile: Baraboi, r-l Donduşeni; Mihăileni, r-l Rîşcani; Cuhneşti, r-l Glodeni, Bădiceni, Niorcani, r-l Soroca.
Instruirea APL, membrilor Comitetelor Proiectelor, în mobilizarea populaţiei şi a resurselor locale din comunităţile:
s.Coştangalia, r-l Cantemir; Tomaiul Nou, r-l Leova;
Pohoarna, r-l Şoldăneşti;
Camencea (com. Donici), r-l Orhei.
Instruirea APL, membrilor Comitetelor Proiectelor, în mobilizarea populaţiei şi a resurselor locale din comunităţile:
s. Calfa, s. Varniţa, r-l Anenii Noi;
s. Cuşmirca, s. Vadul lui Raşcov, r-l Şoldăneşti;
Mitoc, Morozeni, r-l Orhei.
Lansarea Taberei de Vară Energel
s. Dumbrava, r-l Ştefan Vodă
Şedinţa Comisiei de Recepţie a 2 obiecte, la Terminarea Lucrărilor, proiectele ”Construcţia centralelor termice pe surse alternative din biomasă(paie balotate) la:
Şedinţa Comisiei de Recepţie a obiectului, la Terminarea Lucrărilor, proiectul ”Construcţia centralei termice pe surse alternative din biomasă(paie balotate) la gimnaziul din s. Antoneşti, r-l Cantemir
s. Cazangic
ora 10:00
s. Selişte
ora 12:30
s. Antoneşti
ora 15:00
Instruire regională pentru operatorii centralelor termice pe bază de biomasă din comunităţile beneficiare ale PEBM din raionul Glodeni
Or. Glodeni, Consiliul Raional
Promovarea grupului de lucru privind reglementările tehnice pentru combustibilul din biomasă solidă.
Min Economiei
Instruirea APL, membrilor Comitetelor Proiectelor, în mobilizarea populaţiei şi a resurselor locale din comunităţile:
s. Zolotievca, s. Hîrbovăţ, r-l Anenii Noi;
s. Parcani, s. Şestaci, r-l Şoldăneşti,
s. Zagarancea, Sculeni, r-l Ungheni.
Instruire regională pentru liderii locali din comunităţile beneficiare ale PEBM din raionul Glodeni
Or. Glodeni, Consiliul Raional
Prezentarea studiului ”Soluţiile accesibile de încălzire pe bază de biomasă a gospodăriilor din mediul rural” în cadrul Adunării donatorilor
Ambasada Suediei
Instruirea APL, membrilor Comitetelor Proiectelor, în mobilizarea populaţiei şi a resurselor locale din comunităţile:
s. Ţareuca, s. Ţahnăuţi, r-l Rezina;
s. Bieşti, r-l Orhei;
Valea Mare, Floriţoaia Veche, r-l Ungheni.
Instruirea APL, membrilor Comitetelor Proiectelor, în mobilizarea populaţiei şi a resurselor locale din comunităţile:
s. Sîrcova, s. Echimăuţi, r-l Rezina;
s. Bumbăta, s. Buşila, r-l Ungheni.
Prezentarea studiului ”Soluţiile accesibile de încălzire pe bază de biomasă a gospodăriilor din mediul rural” în cadrul Agenţiei pentru Eficienţa Energetică
Agenţia pentru Eficienţa Energetică
Comitetul de Selectare a Proiectelor:Evaluarea şi prioritizarea cererilor de proiect din raioanele: Şoldăneşti, Rezina, Orhei, Ungheni, Anenii Noi şi a satului Coştangalia, r. Cantemir şi s. Tomaiul Nou, r. Leova pentru evaluare finală.
Chişinău, Oficiul PEBM
Instruire regionala pentru producătorii de combustibil din biomasă din Rîşcani şi Glodeni
Or. Rîşcani, Consiliul raional
Şedinţa Comisiei de Recepţie a obiectului, la Terminarea Lucrărilor, proiectul ”Construcţia centralei termice pe surse alternative din biomasă(paie balotate) la liceul din s. Copceac,r-l Ştefan Vodă”
s. Copceac, rl Ştefan Vodă
ora 14:00
Şedinţa Comisiei de Recepţie a 2 obiecte, la Terminarea Lucrărilor, proiectul ”Construcţia centralelor termice pe surse alternative din biomasă(paie balotate) la gimnaziu şi grădiniţa de copii, din s. Talmaza,r-l Leova
s. Talmaza
ora 10:00
Şedinţa Comisiei de Recepţie a 2 obiecte, la Terminarea Lucrărilor, proiectul ”Construcţia centralelor termice pe surse alternative din biomasă(paie balotate) la gimnaziu şi grădiniţa de copii, din s. Sărata Nouă,r-l Leova
s. Sărata Nouă
ora 14:00
Şedinţa Comisiei de Recepţie a obiectului, la Terminarea Lucrărilor, proiectul ”Construcţia centralei termice pe surse alternative din biomasă(paie balotate) la grădiniţa de copii din s. Lărguţa,r-l Cantemir”
s. Lărguţa
ora 10:00
Prezentarea Proiectului Energie si Biomasa la întrunirea autoritarilor locale UTA Găgăuz Yeri
Comrat
Şedinţa Comisiei de Recepţie a obiectului, la Terminarea Lucrărilor, proiectul ”Construcţia centralei termice pe surse alternative din biomasă(paie balotate) la grădiniţa de copii din s. Răscăieţi, r-l Ştefan Vodă”
Instruire regională pentru operatorii centralelor termice pe bază de biomasă din comunităţile beneficiare ale PEBM din raionul Donduşeni
Or. Donduşeni, Consiliul Raional
Şedinţa Comisiei de Recepţie a obiectului, la Terminarea Lucrărilor, proiectul ”Construcţia centralei termice pe surse alternative din biomasă(paie balotate) la gimnaziului din s. Ţiganca,r-l Cantemir
s. Ţiganca
ora 10:00
Şedinţa Comisiei de Recepţie a obiectului, la Terminarea Lucrărilor, proiectul ”Construcţia centralei termice pe surse alternative din biomasă (paie balotate) la grădiniţa de copii din s. Crocmaz,r-l Ştefan Vodă”
s. Crocmaz
ora 14:00
Instruire regională pentru liderii locali din comunităţile beneficiare ale PEBM din raionul Donduşeni
Or. Donduşeni, Consiliul Raional
Şedinţa Comisiei de Recepţie a 2 obiecte, la Terminarea Lucrărilor, proiectul ”Construcţia centralelor termice pe surse alternative din biomasă (paie balotate) la gimnaziu şi grădiniţa de copii, din s. Popeasca,r-l Ştefan Vodă”
s. Popeasca
ora 10:00
Şedinţa Comisiei de Recepţie a obiectului, la Terminarea Lucrărilor, proiectul ”Construcţia centralei termice pe surse alternative din biomasă la liceul din s. Olăneşti,r-l Ştefan Vodă”
s. Olăneşti
ora 14:00
Şedinţa Comisiei de Recepţie a obiectului, la Terminarea Lucrărilor, proiectul ”Construcţia centralei termice pe surse alternative din biomasă (paie balotate) la gimnaziului din s. Viişoara,r-l Ştefan Vodă”
s. Viişoara
ora 10:00
Participarea Proiectului Energie şi Biomasă la Zilele Uniunii Europene
Comrat
Lansarea festiva sistemului termic pe bază de biomasă la grădiniţa şi centrul comunitar din Carbalia
s. Carbalia, UTA Găgăuz Yeri
Instruire regionala pentru producătorii de combustibil din biomasă din raioanele Donduşeni şi Soroca
Or. Soroca, Consiliul Raional
Instruire regională pentru operatorii centralelor termice pe bază de biomasă din comunităţile beneficiare ale PEBM din raionul Rîşcani
Or. Rîşcani, Consiliul raional
Instruire regională pentru liderii locali din comunităţile beneficiare ale PEBM din raionul Rîşcani
Or. Rîşcani, Consiliul raional
Şedinţa Comisiei de Recepţie a 2 obiecte la Terminarea Lucrărilor, proiectul ”Readaptarea centralelor termice pe surse alternative din biomasă( brichete) la punctul medical şi grădiniţa de copii din s. Carbalia, r-l Vulcăneşti, UTAG”
s. Carbalia
ora 14:00
Promovarea Proiectului Energie şi Biomasă în localităţile:
s. Varniţa, Zolotievca, r-l Anenii Noi;
Cornova, r-l Ungheni
Şedinţa Comisiei de Recepţie a 3 obiecte la Terminarea Lucrărilor, proiectul ”Construcţia centralelor termice pe surse alternative din biomasă(paie balotate la 2 licee) şi (brichete la casa de deservire) din s. Copceac,r-l Ceadîr Lunga, UTAG”
s. Copceac
ora 10:00
Prezentarea Proiectului Energie şi Biomasă la Forumul Naţional de Dezvoltare Rurală
Con. Brăviceni, Orhei
Promovarea Proiectului Energie şi Biomasă în localităţile:
s. Calfa, Hîrbovăţ, r-l Anenii Noi; Mihuleni,
r-l Şoldăneşti.
Promovarea Proiectului Energie şi Biomasă în localităţile:
s. Pripiceni-Răzeşi, r-l Rezina;
s. Condrăteşti, Drujba, r-l Ungheni;
Sămăşcani, Cotiujenii Mari,
r-l Şoldăneşti.
Participarea Proiectului Energie şi Biomasă la Zilele Uniunii Europene
Piaţa Marii Adunări Naţionale, Chişinău
Promovarea Proiectului Energie şi Biomasă în satul Lalova, r-l Rezina
s. Lalova, r-l Rezina
Participarea Proiectului Energie şi Biomasă la acţiunea de salubrizare „Hai Moldova”
Parcul Râşcanu, Chişinău
Promovarea Proiectului Energie şi Biomasă în localităţile:
s. Echimăuţi, Saharna Nouă, r-l Rezina;
s. Salcia, Şestaci, r-l Şoldăneşti.
Promovarea Proiectului Energie şi Biomasă în localităţile:
s. Ignăţei, Cuizăuca, r-l Rezina; s. Bumbăta, Petreşti,
r-l Ungheni;
Pohoarna, Receşti,
r-l Şoldăneşti.
Promovarea Proiectului Energie şi Biomasă în localităţile:
s. Negurenii Vechi, Buşila, r-l Ungheni
Promovarea Proiectului Energie şi Biomasă în localităţile:
s. Ţareuca, Ţahnăuţi, r-l Rezina;
s. Floriţoaia Veche, Rezina,
r-l Ungheni;
Climăuţii de Jos, Vadul lui Raşcov,
r-l Şoldăneşti.
Promovarea Proiectului Energie şi Biomasă în localităţile:
s. Mitoc, Morozeni, r-l Orhei;
s. Păpăuţi, Sîrcova,
r-l Rezina;
Şipca, Cobîlea,
r-l Şoldăneşti.
Promovarea Proiectului Energie şi Biomasă în localităţile:
s. Chiperceni, Bieşti, r-l Orhei;
s. Costuleni, Măcăreşti, r-l Ungheni;
Cuşmirca, Parcani, r-l Şoldăneşti.
Întrunirea cu studenţii de la Universitatea din Bălti
Or. Bălti
Comitetul de Selectare a Proiectelor: Evaluarea preliminară a scrisorilor de intenţie din raioanele: Anenii Noi, Orhei, Rezina, Şoldăneşti şi Ungheni
Chişinău, Oficiul PEBM
Şedinţa ad-hoc a Consiliului Proiectului
Ministerul Economiei
Semnarea Memorandumurilor de Colaborare cu reprezentanţii comunităţilor din raionul Soroca.
Consiliul raional Soroca
Semnarea Memorandumurilor de Colaborare cu reprezentanţii comunităţilor din raioanele Glodeni Rîşcani şi Donduşeni.
Consiliile raionale Glodeni, Rîşcani, Donduşeni
Consiliul Proiectului
Ministerul Economiei
Vizită de studiu pentru reprezentanţii APL şi potenţiali producători de combustibil din biomasă din rl. Orhei
Sîngerei, Bălţi, Teleneşti
Lansarea Proiectului Energie şi Biomasă în raionul Anenii Noi
Consiliul Raional Anenii Noi
Lansarea Proiectului Energie şi Biomasă în raionul Ungheni
Consiliul Raional Ungheni
Promovarea Proiectului Energie şi Biomasă în localităţile:
s. Piatra, Donici, r-l Orhei;
s. Valea Mare, Zagarancea
r-l Ungheni.
Promovarea Proiectului Energie şi Biomasă în localităţile:
s. Cucuruzeni, r-l Orhei;
s. Sculeni, Gherman,
r-l Ungheni;
Poiana, Alcedar,
r-l Şoldăneşti.
Lansarea Proiectului Energie şi Biomasă în raionul Orhei
Consiliul Raional Orhei
Lansarea Proiectului Energie şi Biomasă în raioanele Şoldăneşti şi Rezina
Consiliile Raionale Şoldăneşti şi Rezina
Comitetul de Selectare a Proiectelor: Aprobarea propunerilor de proiecte prezentate de comunităţile rurale din raioanele Glodeni, Râşcani, Donduşeni, Soroca pentru investiţii
Chişinău, Oficiul PEBM
Instruire regionala pentru producătorii de combustibil din biomasă din raioanele Făleşti, Sângerei şi Teleneşti
Or. Bălţi, hotelul ”Bălţi”
Prezentarea Proiectului Energie si Biomasa in Moldova in cadrul Simpozionului Moldo – German
Camera de Comerţ Chişinău
Evaluarea participativă a Cererilor de Proiect din comunităţile Petrunea, Ustia, r-l Glodeni
În comunităţile:
Petrunea, Ustia, r-l Glodeni.
Evaluarea participativă a Cererilor de Proiect din comunităţile:
În comunităţile:
Aluniş, Borosenii Noi, Şaptebani, Duruitoarea Nouă, Gălăşeni, Vasileuţi, Ştiubieni, r-l Rîşcani
Participarea Proiectului Energie şi Biomasă la Expoziţia Internaţională MOLDENERGY 2012
Chişinău, MoldExpo
Evaluarea participativă a Cererilor de Proiect din comunităţile:
În comunităţile:
Baraboi, r-l Donduşeni;
Mihăileni, r-l Rîşcani;
Cuhneşti, Fundurii Vechi, r-l Glodeni,
Şolcani, Iorjniţa, r-l Soroca.
Evaluarea participativă a Cererilor de Proiect din comunităţile:
În comunităţile:
Corbu, Ţaul, r-l Donduşeni;
Cobani, Camenca, r-l Glodeni,
Bădiceni, Schineni, r-l Soroca.
Evaluarea participativă a Cererilor de Proiect din comunităţile:
În comunităţile:
Sudarca, Crişcăuţi, r-l Donduşeni;
Visoca, Niorcani, r-l Soroca.
Instruirea APL, membrilor Comitetelor Proiectelor, în mobilizarea populaţiei şi a resurselor locale din comunităţile:
În comunităţile:
Borosenii Noi, Şaptebani, r-l Rîşcani.
Instruire regională pentru producătorii de combustibil din biomasă din UTA GagauzYeri
Adunarea populară UTAG
Instruirea APL, membrilor Comitetelor Proiectelor, în mobilizarea populaţiei şi a resurselor locale din comunităţile:
În comunităţile:
Aluniş, Vasileuţi, Ştiubieni, r-l Rîşcani;
Petrunea, Ustia, r-l Glodeni.
Instruirea APL, membrilor Comitetelor Proiectelor, în mobilizarea populaţiei şi a resurselor locale din comunităţile:
În comunităţile:
Mihăileni, Duruitoarea Nouă, Gălăşeni, r-l Rîşcani,
Baraboi, r-l Donduşeni;
Şolcani, Iorjniţa, r-l Soroca.
Instruirea APL, membrilor Comitetelor Proiectelor, în mobilizarea populaţiei şi a resurselor locale din comunităţile:
În comunităţile:
Sudarca, Crişcăuţi, r-l Donduşeni;
Cuhneşti, Fundurii Vechi, r-l Glodeni;
Bădiceni, Schineni, r-l Soroca.
Instruirea APL, membrilor Comitetelor Proiectelor, în mobilizarea populaţiei şi a resurselor locale din comunităţile:
În comunităţile:
Corbu, Ţaul, r-l Donduşeni;
Cobani, Camenca, r-l Glodeni;
Visoca, Niorcani, r-l Soroca
Comitetul de Selectare a Proiectelor: Evaluarea şi prioritizarea cererilor de proiect din raioanele: Glodeni, Râşcani, Donduşeni, Soroca pentru evaluare finală
Chişinău, Oficiul PEBM
Prezentarea Primului Raport Narativ si Financiar către PNUD Moldova si Delegaţia Uniunii Europene in Moldova
Chişinău
Promovarea Proiectului Energie şi Biomasă în localităţile:
Păscăuţi, Aluniş, r-l Rîşcani
Păscăuţi, Aluniş, r-l Rîşcani
Promovarea Proiectului Energie şi Biomasă în localităţile:
Petruşeni, Şaptebani, Moşeni, r-l Rîşcani
Petruşeni, Şaptebani, Moşeni, r-l Rîşcani
Promovarea Proiectului Energie şi Biomasă în localităţile:
Gălăşeni, Horodişte, Ştiubieni, r-l Rîşcani
s. Gălăşeni, Horodişte, Ştiubieni, r-l Rîşcani
Promovarea grupului de lucru privind reglementările tehnice pentru combustibilul din biomasă solidă.
Ministerul Economiei
Promovarea Proiectului Energie şi Biomasă în localităţile:
Duruitoarea Nouă, Pîrjota, Vasileuţi, r-l Rîşcani
s. Duruitoarea Nouă, Pîrjota,
Vasileuţi, r-l Rîşcani
Promovarea Proiectului Energie şi Biomasă în localităţile:
s. Fundurii Vechi,
r-l Glodeni;
s. Borosenii Noi,
r-l Rîşcani;
s. Niorcani,
r-l Soroca
Promovarea Proiectului Energie şi Biomasă în localităţile:
s. Iabloana,
r-l Glodeni;
s. Baraboi,
r-l Donduşeni;
s. Tătărăuca Veche,
r-l Soroca
Promovarea Proiectului Energie şi Biomasă în localităţile:
s. Cobani,
r-l Glodeni;
s. Donduşeni,
r-l Donduşeni;
s. Grinăuţi,
r-l Rîşcani
Promovarea Proiectului Energie şi Biomasă în localităţile:
s. Camenca, s. Buteşti, r-l Glodeni;
s. ţaul,
r-l Donduşeni;
s. Iorjniţa,
r-l Soroca
Promovarea Proiectului Energie şi Biomasă în localităţile:
s. Iabloana,
r-l Glodeni;
s. Baraboi,
r-l Donduşeni;
s. Tătărăuca Veche,
r-l Soroca
Promovarea Proiectului Energie şi Biomasă în localităţile:
s. Ustia, r-l Glodeni;
s. Corbu,
r-l Donduşeni;
s. Schineni,
r-l Soroca
Promovarea Proiectului Energie şi Biomasă în localităţile:
s. Petrunea, r-l Glodeni;
s. Crişcăuți, r-l Donduşeni;
s. Bădiceni, r-l Soroca
Promovarea Proiectului Energie şi Biomasă în localităţile:
s. Sudarca,
r-l Donduşeni;
s. Şolcani,
r-l Soroca
Instruirea profesorilor si directorilor din 38 şcoli privind implementarea Iniţiativei Educaţionale ”Surse regenerabile de Energie si Eficienţa Energetică”
Chişinău
Comitetul de Selectare a Proiectelor: Evaluarea preliminară a scrisorilor de intenţie din raioanele: Glodeni, Râşcani, Donduşeni, Soroca
Chişinău, Oficiul PEBM
Şedinţa Comisiei de Recepţie a obiectului, la Terminarea Lucrărilor, proiectul ”Construcţia centralei termice pe surse alternative din biomasă(paie balotate) la gimnaziului din s. Palanca,r-l Ştefan Vodă”
s. Palanca,r-l Ştefan Vodă”
/ gimnaziul
Promovarea grupului de lucru privind reglementările tehnice pentru combustibilul din biomasă solidă.
Ministerul Economiei
Inaugurarea primului sistem termic pe bază de biomasă în cadrul Proiectului Energie şi Biomasă
s. Ermoclia, r-l Ştefan Vodă
Şedinţa Comisiei de Recepţie a obiectului, la Terminarea Lucrărilor, proiectul ”Construcţia centralei termice pe surse alternative din biomasă (paie balotate) la grădiniţa de copii din s. Ermoclia,r-l Ştefan Vodă”
s. Ermoclia, r-l Ştefan Vodă/ grădiniţa de copii
Lansarea Proiectului Energie şi Biomasă în raionul Soroca
Consiliul Raional Glodeni
Lansarea Proiectului Energie şi Biomasă în raionul Donduşeni
Consiliul Raional Donduşeni
Lansarea Proiectului Energie şi Biomasă în raionul Rîşcani
Consiliul Raional Rîşcani
Lansarea Proiectului Energie şi Biomasă în raionul Glodeni
Consiliul Raional Glodeni
Semnarea Acordului de Grant cu Consiliul Raional Leova pentru pilotarea unui PPP in dezvoltarea serviciilor de incalzire durabile
Sala de Conferinte ONU
Vizita de studiu a jurnalistilor din R.Moldova şi a reprezentanţilor PNUD Moldova în Austria
Austria, Viena
Moldova Eco-Energetică, ceremonie de premiere a celor mai notabile realizări în sectorul energiei regenerabile şi eficienţei energetice
Chişinău, Teatrul Mihai Eminescu
Consiliul de Coordonare Moldova Eco-Energetica
Ministerul Economiei, bir. 246, 10.30
Seminar de instruire pentru reprezentanții APL și membrii Comitetului Proiectului: ”Implementarea și Managementul Proiectelor” în satele Nicoreni, r-l Drochia și Hădărăuți, r-l Ocnița.
În comunitățile: Nicoreni, r-l Drochia și Hădărăuți, r-l Ocnița.
Curs introductiv pentru operatorii centralelor termice din raioanele Edinet si Drochia
Consiliul Raional Edinet
Seminar de instruire pentru reprezentanții APL și membrii Comitetului Proiectului: ”Implementarea și Managementul Proiectelor” în satele Parcova și Ruseni, raionul Edineț
În comunitățile: Parcova, Ruseni, r-l Edineț.
Inaugurarea sistemului de încălzire cu bioenergie la şcoala şi grădiniţa din s. Cotul Morii
Satul Cotul Morii, Hânceşti
Instruire regională „ Administrarea eficientă a sistemelor de încălzire pe bază de biomasă” pentru liderii locali din comunitatile raioanele Edinet si Drochia
Consiliul Raional Edinet
Seminar de instruire pentru reprezentanții APL și membrii Comitetului Proiectului: ”Implementarea și Managementul Proiectelor” în satele Cocieri și Ustia, raionul Dubăsari
În comunitățile: Cocieri, Ustia, r-l Dubăsari.
Seminar de instruire pentru reprezentanții APL și membrii Comitetului Proiectului: ”Implementarea și Managementul Proiectelor” în satele Cotiujeni și Grimăncăuți, raionul Briceni.
În comunitățile: Cotiujeni, Grimăncăuți, r-l Briceni.
Vizita de evaluare in teren ai proiecelor finalistilor Moldova Eco-Energetica (3 pentru fiecare categorie)
Prezentare publica a istoriilor de succes a primilor trei finalisti pentru fiecare categorie din cadrul competitiei Moldova Eco-Energetica
AEE, Sala de Conferinte
Prezentarea programului de subventionare a cazanelor pentru gospodariile casince
Raionul Soldanesti
Vizita de evaluare in teren ai proiecelor finalistilor Moldova Eco-Energetica (3 pentru fiecare categorie)
Vizita de evaluare in teren ai proiecelor finalistilor Moldova Eco-Energetica (3 pentru fiecare categorie)
Curs introductiv pentru operatorii centralelor termice din raioanele Ialoveni, Criuleni, Dubăsari, Hincesti districts
IDIS “Viitorul”
Prezentarea programului de subventionare a cazanelor pentru gospodariile casince
Raionul Criuleni
Instruire regională „ Administrarea eficientă a sistemelor de încălzire pe bază de biomasă” pentru liderii locali din comunitatile raioanelor Ialoveni, Criuleni, Dubăsari, Hincesti (Cotul Morii village)
IDIS “Viitorul”
Prezentarea programului de subventionare a cazanelor pentru gospodariile casince
Raionul Rezina
Prezentarea programului de subventionare a cazanelor pentru gospodariile casince
Raionul Leova
Seminar regional „Iniţierea şi dezvoltarea afacerilor de producere a combustibililor din biomasă” pentru raioanele Edineț, Briceni, Ocnița
Consiliul Raional Edineț
Prezentarea programului de subventionare a cazanelor pentru gospodariile casince
Raionul Nisporeni
Sedinta Panelurilor de Evaluare Moldova Eco-Energetica: prezentarea rezultatelor evaluarii, selectarea a 3 finalisti pentru fiecare categorie
PEBM, Sala de Conferinte
Consiliul Proiectului Energie și Biomasă
Ministerul Economiei
Prezentarea programului de subventionare a cazanelor pentru gospodariile casince
Raionul Orhei
Consiliul de Coordonare Moldova Eco-Energetica
Ministerul Economiei
Prezentarea programului de subventionare a cazanelor pentru gospodariile casince
Raionul Anenii Noi
Lansarea Intiativei Educationale in Regenerabile si Eficienta Energetica pentru 2013-2014 in 12 raioane
Institutul de Formare Continua, Chisinau,
str. Decebal 139,
Ora 10:00
Seminar de instruire pentru reprezentanții APL și membrii Comitetului Proiectului: ”Implementarea și Managementul Proiectelor” în satele Ciuflești, Cîrnățenii Noi, Tănătarii Noi, raionul Căușeni
În comunitățile: Ciuflești, Cărnățenii Noi, Tănătarii Noi, r-l Căușeni.
Seminar de instruire pentru reprezentanții APL și membrii Comitetului Proiectului: ”Implementarea și Managementul Proiectelor” în satele Săseni și Hîrbovăț, raionul Călărași
În comunitățile: Saseni, Hîrbovăț, r-l Călărași.
Seminar de instruire pentru reprezentanții APL și membrii Comitetului Proiectului: ”Implementarea și Managementul Proiectelor” în satele Ciumai și Novoseolovca, raionul Taraclia
În comunitățile: Ciumai, Novoseolovca, r-l Taraclia.
Deschiderea ofertelor pentru echipamentul de brichetare achiziționat prin mecanismul de vânzare in rate
Agenția pentru Eficiență Energetică
Seminar de instruire pentru reprezentanții APL și membrii Comitetului Proiectului: ”Implementarea și Managementul Proiectelor” în satele Cairaclia și Cealîc, raionul Taraclia
În comunitățile: Cairaclia, Cealîc, r-l Taraclia.
Lansarea revistei Moldova Eco-Energetica
Hotelul Codru, sala Mozzart, 15.00 – 16.30.
Vizita de supraveghere la proiectele din rl Ungheni, Contract ITB12/00571
s. Bumbăta
s. Buşila
s. Sculeni
s. Zagarancea
s. Valea Mare
s. Floriţoaia Veche
Atelierul National în domeniul asigurării calităţii combustibilului din biomasă, #2
Oficiu MEBP, Sala de Conferință
Vizita de supraveghere la proiectele din rl Cahul, Contract ITB12/00601
s. Giurgiuleşti
s. Câșlița Prut
s. Văleni
s. Vadul lui Isac
Instruirea comunităţilor beneficiare în asigurarea durabilităţii proiectelor, monitorizarea şi evaluarea participativă a proiectelor din localităţile:
– Gura Căinarului, Izvoare, r-l Florești
În comunităţile:
Gura Căinarului, Izvoare, r-l Florești
Instruirea comunităţilor beneficiare în asigurarea durabilităţii proiectelor, monitorizarea şi evaluarea participativă a proiectelor din localităţile:
– Prodănești, Stefanești, Cuhureștii de Sus, r-l Florești
În comunităţile:
Prodănești, Stefanești, Cuhureștii de Sus, r-l Florești
Semnarea Memorandumurilor de Colaborare cu reprezentanţii comunităţilor din raionele: Călărași, Strășeni, Ialoveni, Nisporeni, Taraclia, Căușeni
Oficiul PEBM
Comitetul de Selectare a Proiectelor : Aprobarea propunerilor de proiecte prezentate de comunităţile rurale din raioanele Briceni, Criuleni, Drochia, Dubăsari, Edineț și Ocnița pentru etapa de investiții
Chișinău, Oficiul PEBM
“ȘEDINȚĂ DE INFORMARE” pentru toți furnizorii de echipament de brichetare/peletizare care doresc să participe la licitația publică NR. 13/00336 din 02.08.2013
Agenția pentru Eficiența Energetică
Seminar regional „Iniţierea şi dezvoltarea afacerilor de producere a combustibililor din biomasă”
Ora 10:00, Consiliul raional Taraclia
Instruirea comunităţilor beneficiare în asigurarea durabilităţii proiectelor, monitorizarea şi evaluarea participativă a proiectelor din localităţile::
– Porumbrei, Javgur, Mihailovca, r-l Cimișlia
În comunităţile: Porumbrei, Javgur, Mihailovca, raionul Cimișlia
Instruirea comunităţilor beneficiare în asigurarea durabilităţii proiectelor, monitorizarea şi evaluarea participativă a proiectelor din localităţile::
– Tomai, Gaidar – UTAG
În comunităţile: Tomai, Gaidar, UTAG
Evaluarea finală a Cererilor de Proiect din comunitățile:
În comunitățile:
Bălțata, r-l Criuleni;
Nicoreni, r-l Drochia.
Evaluarea finală a Cererilor de Proiect din comunitățile:
În comunitățile: Parcova, Ruseni, Terebna, r-l Edineț; Balasinești, r-l Briceni; Hădărăuți, r-l Ocnița;
Cocieri, Ustia, r-l Dubăsari.
Evaluarea finală a Cererilor de Proiect din comunitățile:
– Cotiujeni, Grimăncăuți, r-l Briceni
În comunitățile Cotiujeni și Grimăncăuți, r-l Briceni.
Curs introductiv ”Principiile de funcționare a cazanelor pe bază de biomasă” pentru operatorii centralelor termice din comunitățile beneficiare ale PEBM din raioanele Străseni, Nisporeni și Călărași
Ora 09:00, Consiliul Raional Strășeni
Vizita partenerilor proiectului la tabăra de vară Energel: Valeriu Lazăr, Ministrul Economiei; Wicher Slagter, şef-adjunct al Delegaţiei Uniunii Europene în Moldova; Nicola Harrington-Buhay, reprezentant permanent PNUD Moldova; Mihai Stratan, directorul Agenţiei pentru Eficienţă Energetică
s. Ivancea, r-l Orhei
Instruire regională „ Administrarea eficientă a sistemelor de încălzire pe bază de biomasă” pentru liderii locali din comunitățile beneficiare ale PEBM din raioanele Străseni, Nisporeni și Călărași
Ora 09:00, Consiliul Raional Strășeni
Ședința Comisiei de Recepție la Terminarea Lucrărilor centralelor termice pe biomasă instalate în comunitățile Gaidar și Tomai, UTAG; Iordanovca, r-l Basarabeasca.
În comunitățile: Gaidar și Tomai, UTAG; Iordanovca, r-l Basarabeasca.
Tabăra de vară ENERGEL
s. Ivancea, r-l Orhei
Instruirea reprezentanților comunităților în Mobilizarea populației și a resurselor locale din localitățile: – Nicoreni, Drochia
În comunitățile: Nicoreni, r-l Drochia
Ședința Comisiei de Recepție la Terminarea Lucrărilor centralelor termice pe biomasă instalate în comunitățile Doina, Chircani, r-l Cahul.
În comunitățile: Doina, Chircani, r-l Cahul.
Organizarea recepţiilor la terminarea lucrărilor de instalare a centralelor termice în comunităţile Doina, Chircani, raionul Cahul.
Instituţiile publice din comunităţi.
Ședința Comisiei de Recepție la Terminarea Lucrărilor centralelor termice pe biomasă instalate în comunitățile Cuhureștii de Sus, Prodănești, Ștefănești, r-l Florești.
În comunitățile: Cuhureștii de Sus, Prodănești, Ștefănești, r-l Florești.
Instruire regională „ Administrarea eficientă a sistemelor de încălzire pe bază de biomasă” pentru liderii locali din comunitățile beneficiare ale PEBM din r-l Taraclia
Consiliul raional, Taraclia
Curs introductiv ”Principiile de funcţionare a cazanelor pe bază de biomasă” pentru operatorii centralelor termice din comunităţile beneficiare ale PEBM din r-l Taraclia
Consiliul raional Taraclia
Organizarea recepţiilor la terminarea lucrărilor de instalare a centralelor termice în comunităţile Cuhureştii de Sus, Prodăneşti, Ştefăneşti, raionul Floreşti.
Instituţiile publice din comunităţi.
Ședința Comisiei de Recepție la Terminarea Lucrărilor centralelor termice pe biomasă instalate în comunitățile Izvoare, Gura Căinarului, r-l Florești.
În comunitățile: Izvoare, Gura Căinarului, r-l Florești.
Instruirea reprezentanților comunităților în Mobilizarea populației și a resurselor locale din localitățile:
În comunitățile: Balasinești, r-l Briceni; Hădărăuți, r-l Ocnița; Bălțata, r-l Criuleni.
Organizarea recepţiilor la terminarea lucrărilor de instalare a centralelor termice în comunităţile Izvoare, Gura Căinarului, raionul Floreşti.
Instituţiile publice din comunităţi.
Instruirea reprezentanților comunităților în Mobilizarea populației și a resurselor locale din localitățile:
În comunitățile:
Cotiujeni și Grimăncăuți, r-l Briceni;
Parcova, Ruseni, Terebna, r-l Edineț;
Cocieri, Ustia, r-l Dubăsari.
Ședința Comisiei de Recepție la Terminarea Lucrărilor centralelor termice pe biomasă instalate în comunitățile Vadul lui Isac, Andrușul de Sus, Andrușul de Jos, r-l Cahul.
În comunitățile: Vadul lui Isac, Andrușul de Sus, Andrușul de Jos, r-l Cahul.
Organizarea recepţiilor la terminarea lucrărilor de instalare a centralelor termice în comunităţile Vadul lui Isac, Andruşul de Sus, Andruşul de Jos, raionul Cahul.
Instituţiile publice din comunităţi.
Ședința Comisiei de Recepție la Terminarea Lucrărilor centralelor termice pe biomasă instalate în comunitățile Giurgiulești, Cîșlița-Prut și Văleni, r-l Cahul
În comunitățile: Giurgiulești, Cîșlița-Prut și Văleni, r-l Cahul.
Organizarea recepţiilor la terminarea lucrărilor de instalare a centralelor termice în comunităţile Giurgiuleşti, Cîşliţa Prut, Văleni, raionul Cahul.
Instituţiile publice din comunităţi.
Comitetul de Selectare a Proiectelor: Evaluarea şi prioritizarea cererilor de proiect din raioanele: Briceni, Criuleni, Drochia, Dubăsari, Edineţ, Ocniţa pentru evaluare finală
Oficiul Proiectului Energie şi Biomasă
Atelierul National în domeniul asigurării calităţii combustibilului din biomasă
Sala de conferinţe a Proiectului Energie si Biomasa
Recepţie la finisarea lucrărilor de instalare a centralelor termice în comunităţile Gaidar, Tomai, UTAG; Iordanovca, raionul Cimişlia.
Instituţiile publice din comunităţi.
Eveniment de lansare a Competiţiei Moldova Eco-Energetică, ediţia 2013
Ministerul Economiei, bir. 246, 10.00
Launch Moldova Eco-Energetica Competition, 2013 edition
Ministry of Economy, 246 off, 10.00
Promovarea Proiectului Energie şi Biomasă în localităţile:
s. Lencăuţi,
s. Gîrbova,
r-l Ocniţa;
s. Cocieri, s. Ustia, r-l Dubăsari;
s. Parcova, Ruseni,
r-l Edineţ.
Promovarea Proiectului Energie şi Biomasă în localităţile:
s. Balasineşti, r-l Briceni;
s. Mihălăşeni,
r-l Ocniţa;
s. Brătuşeni,
s. Terebna,
r-l Edineţ.
Promovarea Proiectului Energie şi Biomasă în localităţile:
s. Grimăncăuţi, s. Cotiujeni, r-l Briceni;
s. Nicoreni,
r-l Drochia;
s. Izbişte,
r-l Criuleni.
Promovarea Proiectului Energie şi Biomasă în localităţile:
s. Maramonovca,
s. Popeştii de Sus, r-l Drochia;
s. Bălţata,
r-l Criuleni
Evaluarea tehnică a instituţiilor publice de către companiile disign – build, potenţiali antreprenori în comunităţile:
Instituţiile publice din comunităţi
Evaluarea tehnică a instituţiilor publice de către companiile de design – build în comunităţile:
Instituţiile publice din comunităţi
Evaluarea tehnică a instituţiilor publice de către companiile de design–build in comunităţile:
Instituţiile publice din comunităţi
Participarea Proiectului Energie şi Biomasă la Ziua Europei
Tiraspol, Parcul Biruinţei
Şedinţa Comitetul de Selectare a Proiectelor: Selectarea si aprobarea iniţiativelor comunităţilor de a implementa un proiect pe biomasă din raioanele: Briceni, Ocniţa, Edineţ, Drochia, Dubăsari, Criuleni.
Chişinău, Oficiul PEBM
Participarea Proiectului Energie şi Biomasă la Ziua Europei
Chişinău, scuarul Teatrului de Operă şi Balet
Instruirea comunităţilor beneficiare în asigurarea durabilităţii proiectelor, monitorizarea şi evaluarea participativă a proiectelor din localităţile:
În comunităţile:
Calfa, Varniţa, r-l Anenii Noi.
Instruirea comunităţilor beneficiare în asigurarea durabilităţii proiectelor, monitorizarea şi evaluarea participativă a proiectelor din localităţile:
În comunităţile:
Hîrbovăţ, Zolotievca, r-l Anenii Noi.
Consiliul de Coordonare Moldova Eco-Energetică – Ministerul Economiei,
bir. 246, 14.00
Ministerul Economiei,
bir. 246, 14.00
Instruirea comunităţilor beneficiare în asigurarea durabilităţii proiectelor, monitorizarea şi evaluarea participativă a proiectelor din satul Cotul Morii, r-l Hînceşti
În comunitatea Cotul Morii, r-l Hînceşti.
Lansarea Proiectului Energie şi Biomasă în raionul Drochia.
Consiliul Raional Drochia
Lansarea sistemului de incălzire cu biomasă la scoala si gradinita din satul Ţareuca, raionul Rezina.
s. Tareuca, rl Rezina
Lansarea Proiectului Energie şi Biomasă în raioanele Edineţ şi Ocniţa.
Consiliul Raional Edineţ şi Ocniţa
Sun Da-I Fest, primul concert alimentat de energie solară
Chisinau, Stefan cel Mare 169, centrul Artico, 13.00.
Instruirea comunităţilor beneficiare în asigurarea durabilităţii proiectelor, monitorizarea şi evaluarea participativă a proiectelor din localităţile:
În comunităţile:
Parcani, r-l Şoldăneşti;
Ţareuca, Ţahnăuţi, r-l Rezina.
Curs introductiv ”Principiile de funcţionare a cazanelor pe bază de biomasă” pentru operatorii centralelor termice din comunităţile beneficiare ale PEBM din raioanele Basarabeasca şi Cimişlia 10:00
Consiliul Raional Cimişlia
Recepţia finală a centralelor termice
s. Cuhneşti, Ustia, rl Glodeni
Instruirea comunităţilor beneficiare în asigurarea durabilităţii proiectelor, monitorizarea şi evaluarea participativă a proiectelor din localităţile:
În comunităţile:
Şestaci, Cuşmirca, r-l Şoldăneşti;
Coştangalia, r-l Cantemir;
Tomaiul Nou, r-l Leova;
Echimăuţi, Sîrcova, r-l Rezina.
Instruire regională „ Administrarea eficientă a sistemelor de încălzire pe bază de biomasă” pentru liderii locali din comunităţile beneficiare ale PEBM din raioanele Basarabeasca şi Cimişlia 10:00
Consiliul Raional Floreşti
Recepţia finală a centralelor termice
s. Camenca, Petrunea, Fundurii Vechi, rl Glodeni
Instruirea comunităţilor beneficiare în asigurarea durabilităţii proiectelor, monitorizarea şi evaluarea participativă a proiectelor din localităţile:
În comunităţile:
Climăuţii de Jos, Vadul Raşcov, r-l Şoldăneşti;
Sculeni, Zagarancea, r-l Ungheni.
Lansarea Proiectului Energie şi Biomasă în raioanele Dubăsari şi Criuleni.
Consiliul Raional Dubăsari şi Criuleni
Instruirea comunităţilor beneficiare în asigurarea durabilităţii proiectelor, monitorizarea şi evaluarea participativă a proiectelor din localităţile:
În comunităţile:
Mitoc, Morozeni, r-l Orhei;
Floriţoaia Veche, Valea Mare, r-l Ungheni.
Lansarea Proiectului Energie şi Biomasă în raionul Briceni.
Consiliul Raional Briceni
Curs introductiv ”Principiile de funcţionare a cazanelor pe bază de biomasă” pentru operatorii centralelor termice din comunităţile beneficiare ale PEBM din raioanele Basarabeasca şi Cimişlia 10:00
Consiliul Raional Cimişlia
Recepţia finală a centralelor termice
s. Niorcani, Visoca, Bădiceni, rl Soroca
Instruirea comunităţilor beneficiare în asigurarea durabilităţii proiectelor, monitorizarea şi evaluarea participativă a proiectelor din localităţile:
În comunităţile:
Bieşti, Camencea, r-l Orhei;
Buşila, Bumbăta, r-l Ungheni.
Recepţia finală a centralelor termice
s. Crişcăuţi, Corbu, Sudarca, rl Donduşeni
Recepţia finală a centralelor termice
s.Mihăileni, rl Râşcani; s. Baraboi, Ţaul, rl Donduşeni
Şedinţa Consiliului Proiectului Energie şi Biomasă în Moldova
Ministerul Economiei
Recepţia finală a centralelor termice
s. Boroşenii Noi, Ştiubeieni, Aluniş, rl Râşcani
Recepţia finală a centralelor termice
s. Gălăşeni, Şaptebani, Duruitoarea Nouă, rl Râşcani
Curs introductiv ”Principiile de funcţionare a cazanelor pe bază de biomasă” pentru operatorii centralelor termice din Tomaiul Nou, r-l Leova, Coştangalia, r-l Cantemir şi comunităţile beneficiare ale PEBM din r-l Cahul 10:00
Consiliul Raional Cahul
Recepţie la finalizarea lucrărilor
s. Cuşmirca, Vadul Raşcov, rl Şoldăneşti; s. Ţareuca; rl Rezina
Instruire regională „ Administrarea eficientă a sistemelor de încălzire pe bază de biomasă” pentru liderii locali din Tomaiul Nou, r-l Leova, Coştangalia, r-l Cantemir şi comunităţile beneficiare ale PEBM din r-l Cahul 10:00
Consiliul Raional Cahul
Recepţie la finalizarea lucrărilor
s. Varniţa, Calfa, Hîrbovăţ, rl Anenii Noi
Comitetul de Selectare a Proiectelor: Aprobarea propunerilor de proiecte prezentate de comunităţile rurale din raioanele Ialoveni, Străşeni, Nisporeni, Călăraşi, Căuşeni şi Taraclia pentru etapa de investiţii
Chişinău, Oficiul PEBM
Lansarea Programului de acordare în condiţii avantajoase a cazanelor pe biomasă pentru gospodăriile casnice
Chişinău, str. Calea Basarabiei 26/6.
10.00
Recepţia finală a centralelor termice
s. Dumbrăviţa, Pepeni, Bilicenii Noi, rl Sîngerei
Seminar regional „Iniţierea şi dezvoltarea afacerilor de producere a combustibililor din biomasă” 10:00
Consiliul Raional Cahul
Recepţie la finalizarea lucrărilor
s. Buşila, Bumbăta, rl Ungheni
Recepţie la finalizarea lucrărilor
s. Valea Mare, Floriţoaia Veche, rl Ungheni
Receptia la finalizarea lucrărilor din comunităţile Coştangalia, rl Cantemir şi Tomaiul Nou, r-l Leova
În comunităţile Coştangalia, rl Cantemir şi Tomaiul Nou , rl Leova
Recepţia finală a centralei termice
s. Cazangic, Selişte, Sărata Nouă, rl Leova
Evaluarea finală a Cererii de Proiect din s. Ruseştii Vechi, r-l Ialoveni
În comunitatea Ruşeştii Vechi, r-l Ialoveni.
Receptia la finalizarea lucrărilor din comunitea Zolotievca, r-l Anenii Noi
În comunitatea Zolotievca, r-l Anenii Noi
Evaluarea finală a Cererilor de Proiect din comunităţile Cealîc şi Cairaclia, r-l Taraclia
În comunităţile Cealîc şi Cairaclia, r-l Taraclia.
Recepţie la finalizarea lucrărilor
s. Mitoc, Camencea, rl Orhei
Evaluarea finală a Cererilor de Proiect din comunităţile Novoseolovca şi Ciumai, r-l Taraclia
În comunităţile Novoseolovca şi Ciumai, r-l Taraclia.
Evaluarea finală a Cererii de Proiect din s. Puhoi, r-l Ialoveni
În comunitatea Puhoi, r-l Ialoveni.
Evaluarea finală a Cererilor de Proiect din comunităţile:
În comunităţile Tănătarii Noi, Plop-Ştiubei, r-l Căuşeni;
Brătuleni, Soltăneşti r-l Nisporeni.
Evaluarea finală a Cererilor de Proiect din comunităţile:
În comunităţile Ciufleşti, Cîrnăţenii Noi, r-l Căuşeni;
Hîrbovăţ, Săseni r-l Călăraşi.
Evaluarea finală a Cererilor de Proiect din comunităţile Micleuşeni şi Vorniceni, r-l Străşeni
În comunităţile Micleuşeni şi Vorniceni, r-l Străşeni.
Seminar de instruire în mobilizarea comunitară. Evaluarea eficienţei energetice a clădirilor propuse pentru a fi racordate la sisteme de încălzire pe bază de biomasă
Ruseştii Vechi, Puhoi (Ialoveni)
Misiune de afaceri în Polonia, Cehia, România “Studierea ţărilor Uniunii Europene în producerea cazanelor de ardere a combustibilului din biomasă”.
Polonia, Cehia, România
Seminar de instruire în mobilizarea comunitară. Evaluarea eficienţei energetice a clădirilor propuse pentru a fi racordate la sisteme de încălzire pe bază de biomasă
Tănătarii Noi, Plop-Ştiubei (Căuşeni)
Seminar de instruire în mobilizarea comunitară. Evaluarea eficienţei energetice a clădirilor propuse pentru a fi racordate la sisteme de încălzire pe bază de biomasă
Cealîc, Cairaclia (Taraclia);
Brătuleni, Soltăneşti (Nisporeni)
Seminar de instruire în mobilizarea comunitară. Evaluarea eficienţei energetice a clădirilor propuse pentru a fi racordate la sisteme de încălzire pe bază de biomasă
Novoseolovca, Ciumai (Taraclia);
Hârbovăţ, Săseni (Călăraşi);
Micleuşeni, Vorniceni (Străşeni)
Misiune de afaceri în Polonia, Cehia, România “Studierea ţărilor Uniunii Europene în producerea cazanelor de ardere a combustibilului din biomasă”.
Polonia, Cehia, România
Misiune de afaceri în Polonia, Cehia, România “Studierea ţărilor Uniunii Europene în producerea cazanelor de ardere a combustibilului din biomasă”.
Polonia, Cehia, România
Şedinţa Comitetului de Selectare a comunităţilor rurale din raioanele Ialoveni, Străşeni, Călăraşi, Nisporeni, Căuşeni, Taraclia ce vor să îşi conecteze instituţiile publice la sisteme de încălzire pe bază de biomasă; a doua etapă de selecţie
Proiectul Energie şi Biomasă
Promovarea Proiectului Energie şi Biomasă în localităţile:
Plop Ştiubei (r-l Căuşeni)
s. Plop Ştiubei (r-l Căuşeni);
Promovarea Proiectului Energie şi Biomasă în localităţile:
Ucrainca (r-l Căuşeni)
s. Ucrainca (r-l Căuşeni);
Promovarea Proiectului Energie şi Biomasă în localităţile:
Tănătarii Noi (r-l Căuşeni); Brătuleni (r-l Nisporeni)
s. Tănătarii Noi (r-l Căuşeni);
s. Brătuleni (r-l Nisporeni);
Promovarea Proiectului Energie şi Biomasă în localităţile:
Cîrnăţenii Noi, Constantinovca (r-l Căuşeni); Valea Trestieni, Soltăneşti (r-l Nisporeni); Puhoi, Misovca (r-l Ialoveni)
s. Cîrnăţenii Noi, s. Constantinovca (r-l Căuşeni);
s. Valea Trestieni, s. Soltăneşti (r-l Nisporeni);
s. Puhoi, s. Misovca (r-l Ialoveni);
Promovarea Proiectului Energie şi Biomasă în localităţile:
Vălcineţ (r-l Călăraşi); Ciufleşti (r-l Căuşeni)
s. Vălcineţ (r-l Călăraşi);
s. Ciufleşti (r-l Căuşeni);
Promovarea Proiectului Energie şi Biomasă în localităţile:
Cairaclia (r-l Taraclia)
s. Cairaclia (r-l Taraclia);
Promovarea Proiectului Energie şi Biomasă în localităţile:
Vorniceni (r-l Străşeni); Meleşeni (r-l Călăraşi); Ciumai, Budăi (r-l Taraclia)
s. Vorniceni (r-l Străşeni);
s. Meleşeni (r-l Călăraşi);
s. Ciumai, s. Budăi (r-l Taraclia);
Vizita de studiu pentru autorităţile publice locale din raionul Taraclia la instituţii publice încălzite pe biomasă din raionul Hânceşti
Raionul Hânceşti
Anunţarea câştigătorului concursului de finanţare a unei afaceri de producere a peletelor în cadrul Parteneriatului Public Privat
Oficiul Proiectului Energie şi Biomasă
Promovarea Proiectului Energie şi Biomasă în localităţile:
Micleuşeni (r-l Străşeni); Hîrbovăţ, Rădeni (r-l Călăraşi); Cealîc, Novoseolovca (r-l Taraclia)
s. Micleuşeni (r-l Străşeni);
s. Hîrbovăţ, s. Rădeni (r-l Călăraşi);
s. Cealîc, s. Novoseolovca (r-l Taraclia);
Şedinţa tehnică a Consiliului Proiectului Energie şi Biomasă
Ministerul Economiei
Promovarea Proiectului Energie şi Biomasă în localităţile:
Cojuşna (r-l Străşeni); Ţibirica (r-l Călăraşi)
s. Cojuşna (r-l Străşeni);
s. Ţibirica (r-l Călăraşi);
Promovarea Proiectului Energie şi Biomasă în localităţile:
Săseni (r-l Călăraşi); Pojăreni, Ruseştii Vechi (r-l Ialoveni)
s. Săseni (r-l Călăraşi);
s. Pojăreni, s. Ruseştii Vechi (r-l Ialoveni);
Şedinţa Comitetului de Selectare a Proiectelor, selectarea scrisorilor de intenţie din raioanele: Străşeni, Ialoveni, Călăraşi, Nisporeni, Căuşeni şi Taraclia
Oficiul Proiectului Energie şi Biomasă
Şedinţa Comitetului Tehnic “Pilotarea unei întreprinderi de producere a peletelor din biomasă, organizată sub forma unui Parteneriat Public Privat”
Agenţia pentru eficienţa Energetică
Instruirea comunităţilor beneficiare în asigurarea durabilităţii proiectelor de încălzire a instituţiilor publice cu surse energetice din biomasă:
s. Duruitoarea Nouă,
s. Gălăşeni, Ştiubieni,
r-l Rîşcani;
s. Iorjniţa,
r-l Soroca.
Lansarea Proiectului Energie şi Biomasă în raionul Nisporeni
Consiliul raional Nisporeni
Lansarea Proiectului Energie şi Biomasă în raionul Călăraşi
Consiliul raional Călăraşi
Instruirea comunităţilor beneficiare în asigurarea durabilităţii proiectelor de încălzire a instituţiilor publice cu surse energetice din biomasă:
s. Aluniş,
s. Borosenii Noi,
s. Şaptebani,
r-l Rîşcani;
s. Visoca,
s. Niorcani,
r-l Soroca.
Lansarea Proiectului Energie şi Biomasă în raionul Căuşeni
Consiliul raional Căuşeni
Instruirea comunităţilor beneficiare în asigurarea durabilităţii proiectelor de încălzire a instituţiilor publice cu surse energetice din biomasă:
s. Ustia, s.Petrunea,
s. Fundurii Vechi,
r-l Glodeni;
s. Crişcăuţi,
s. Sudarca,
r-l Donduşeni;
s. Schineni,
s. Şolcani,
s. Bădiceni,
r-l Soroca.
Lansarea Proiectului Energie şi Biomasă în raionul Taraclia
Consiliul raional Taraclia
Lansarea Proiectului Energie şi Biomasă în raionul Străşeni
Consiliul raional Străşeni
Şedinţa comitetului tehnic „Pilotarea co-generării agroindustriale”
Agenţia pentru eficienţa Energetică
Lansarea Proiectului Energie şi Biomasă în raionul Ialoveni
Primăria oraşului Ialoveni
Consiliul Proiectului Energie si Biomasa
Ministerul Economiei
Moldova Eco-Energetică, ceremonie de premiere a celor mai notabile realizări în sectorul energiei regenerabile şi eficienţei energetice
Chisinau, Teatrul de Opera si Balet "Maria Biesu"
Bioforum, ediția a 2-a
”Combustibilul din biomasă – alternativă durabilă pentru securitatea energetică a Republicii Moldova”
Chișinău, Moldexpo, Pavilion nr. 2
Târgul de idei ”Moldova Eco Energetică”
Chișinău, Moldexpo, Pavilion nr. 2
Recepţia finală a Centralei termice a Liceului teoretic din s. Micleuşeni, rl Străşeni
In comunitatile: Micleuşeni, rl Străşeni
Receptia finală a Centralelor termice pe biomasă la Grădiniţele de copii din s. Hădărăuţi, r-n Ocniţa, s. Cotiujeni şi s. Grimăncăuţi, r-n Briceni
În comunităţile: Hădărăuţi, rl Ocniţa; Cotiujeni si Grimăncăuţi, rl Briceni
Recepţia finală a Centralelor termice pe biomasă la Gimnaziul din s. Nicoreni, r-n Drochia, la Gimnaziul din s. Parcova, r-n Edineţ şi la Grădiniţa din s. Ruseni, r-n Edineţ
În comunităţile: Nicoreni, rl Drochia; Parcova, rl Edineţ şi Ruseni, rl Edineţ
Receptia finală a Centralei termice la Gimnaziul din s. Bălţata, r-n Criuleni
În comunităţile: Bălţata, r-n Criuleni
Recepţia finală a Centralelor termice la Primaria s. Ustia si Gradinita din s.Cocieri, r-n Dubasari
În comunităţile: Ustia si Cocieri, rl Dubasari
Semnarea avizului de transmitere a investiției Uniunii Europene – PNUD Moldova la balanța primăriei din s. Micleușeni, r-l Strășeni.
Primăria satului Micleușeni, r-l Strășeni
Instruirea reprezentaților comunității în asigurarea durabilității proiectului de încălzire a gimnaziului cu biomasă din s. Bălțata, r-l Criuleni.
În localităţile: s. Bălțata, r-l Criuleni
Instruirea comunităților beneficiare în asigurarea durabilității proiectelor de încălzire a instituțiilor publice cu biomasă din comunitățile Cocieri și Ustia, r-l Dubăsari.
În localităţile: s. Cocieri, s. Ustia, r-l Dubăsari
Instruirea comunităților beneficiare în asigurarea durabilității proiectelor de încălzire a instituțiilor publice cu biomasă din comunitățile Hădărăuți, r-l Ocnița și Nicoreni, r-l Drochia.
În localităţile: s. Hădărăuți, r-l Ocnița; s. Nicoreni, r-l Drochia
Instruirea comunităților beneficiare în asigurarea durabilității proiectelor de încălzire a instituțiilor publice cu biomasă din comunitățile Ruseni și Parcova, r-l Edineț.
În localităţile: s. Ruseni, s. Parcova, r-l Edineț
Semnarea avizourilor de transmitere a investiției Uniunii Europene – PNUD Moldova la balanța primăriilor/instituțiilor beneficiare din satele Cairaclia, Cealîc, Ciumai și Novosiolovca, r-l Taraclia.
Primării/instituții publice beneficiare din comunități
Instruirea comunităților beneficiare în asigurarea durabilității proiectelor de încălzire a instituțiilor publice cu biomasă din comunitățile Cotiujeni și Grimăncăuți, r-l Briceni
În localităţile: s. Cotiujeni, s. Grimăncăuți, r-l Briceni
Receptie finală a Centralelor termice pe bomasă la Gimnaziul din s. Soltăneşti şi Brătuleni, r-n Nisporeni
În localităţile: s. Soltăneşti şi Brătuleni, r-n Nisporeni
Lansarea Concursurilor de Tehnologii şi Idei Eco-Responsabile. Anunţarea rezultatelor Competiţiei Moldova Eco-Eneregtică 2014
satul Onitcani, rl. Criuleni
Recepţie la finalizarea lucrărilor a Centralelor termice la gradinitele de copii din s. Grimancauti, r-n Briceni si s. Cotiugeni, r-n Briceni
În comunităţile: Grimancauti, r-n Briceni si Cotiugeni, r-n Briceni
Recepţie la finalizarea lucrărilor a Centralelor termice de la Gimnaziul din s. Baltata, r-n Criuleni
În comunităţile: Baltata, rl Criuleni
Recepţie la finalizarea lucrărilor a Centralelor termice a gradinitei de copii din s. Cocieri, r-n Dubasari si a centralei termice a Primariei din s. Ustia, r-n Dubasari
În comunităţile: Cocieri si Ustia, rl Dubasari
Consiliul de Coordonare Moldova Eco-Energetica
Ministerul Economiei
Vizita la o linie de producere a biocombustibilului si master class pentru jurnalisti in testarea calitatii acestuia
Ghidighici, mun. Chisinau
Recepţie la finalizarea lucrărilor a Centralelor termice la gradinitele din s. Ruseni, r-n Edinet si s. Hadarauti r-n Ocnita
În comunităţile: Ruseni, r-n Edinet si Hadarauti r-n Ocnita
Recepţie la finalizarea lucrărilor a Centralelor termice a Gimnaziului din s. Nicoreni, r-n Drochia si a Gimnaziului din s. Parcova r-n Edinet
În comunităţile: Nicoreni, Parcova, rl Edineţ
Participarea Proiectului Energie şi Biomasă în cadrul evenimentului “Zilele Regiunii de Dezvoltare Nord”
mun. Bălţi
Consiliul de Coordonare Moldova Eco-Energetica
Ministerul Economiei
Transmiterea investiţiei efectuate în cadrul proiectelor de încălzire a instituţiilor publice pe biomasă la balanţa primăriei din comunităţile beneficiare ale Proiectului Energie şi Biomasă.
Ciufleşt, Cîrnăţenii Noi, Tănătarii Noi, Cauşeni district
Transmiterea investiţiei efectuate în cadrul proiectelor de încălzire a instituţiilor publice pe biomasă la balanţa primăriei din comunităţile beneficiare ale Proiectului Energie şi Biomasă.
În localităţile: Valeni, Vadul lui Isac, Giurgiulesti, rl. Cahul
Semnarea avizourilor de transmitere a investiției Uniunii Europene – PNUD Moldova la balanța primăriilor/instituțiilor beneficiare
satele Vadul lui Isac, Văleni, Cîșlița-Prut, Giurgiulești, r-l Cahul
Semnarea avizourilor de transmitere a investiției Uniunii Europene – PNUD Moldova la balanța primăriilor/instituțiilor beneficiare
satele Andrușul de Sus, Andrușul de Jos, Chircani, Doina, r-l Cahul
Competitia Moldova Eco-Energetica, termen limita de inscriere a dosarelor in competitie
Semnarea avizourilor de transmitere a investiției Uniunii Europene – PNUD Moldova la balanța primăriilor/instituțiilor beneficiare
satele Gura Căinarului, Cuhureștii de Sus, Izvoare, Prodănești și Ștefănești,r-l Florești
Forul Producatorilor de biocombustibil si utilizatorilor energiei din biomasa
Palatul Republicii
Tabăra de vară ENERGEL
s. Răculeşti, rl Criuleni
Sun Da-I Fest, concert alimentat de energie solară
TBA
Participarea Proiectului Energie şi Biomasă în cadrul evenimentului “Săptămâna Europeană a energiei durabile în Moldova”
Lansarea etapei de implementare a proiectelor de încălzire a instituţiilor publice din satele: Grimăncăuţi şi Cotiujeni (rl Briceni), Nicoreni (rl Drochia), Ustia şi Cocieri (rl Dubăsari), Parcova şi Ruseni (rl Edineţ), Hădărăuţi (rl Ocniţa).
Direcţia raională agricultură, or. Edineţ
Transmiterea investiţiei efectuate în cadrul proiectelor de încălzire a instituţiilor publice pe biomasă la balanţa primăriei din comunităţile beneficiare ale Proiectului Energie şi Biomasă.
În localităţile: Javgur şi Mihailovca (rl Cimişlia), Iordanovca (rl Basarabeasca)
Transmiterea investiţiei efectuate în cadrul proiectelor de încălzire a instituţiilor publice pe biomasă la balanţa primăriei din comunităţile beneficiare ale Proiectului Energie şi Biomasă.
In localităţile: Bumbăta, Buşila, Zagarancea, Sculeni, (rl. Ungheni)
Atelier de lucru cu producătorii de biocombustibil cu tematica: “Elemente cheie ale regulamentului cu privire la calitatea combustibilului din biomasă
Sala de Conferinte, MEBP
Transmiterea investiţiei efectuate în cadrul proiectelor de încălzire a instituţiilor publice pe biomasă la balanţa primăriei din comunităţile beneficiare ale Proiectului Energie şi Biomasă.
În localităţile: Cuşmirca, Vadul Raşcov, Climăuţii de Jos, rl. Şoldăneşti
Semnarea Acordului de parteneriat public-privat în raionul Leova pentru construcţia a 19 centrale termice pe biomasă şi crearea unui serviciu de gestionare a acestora
Consiliul Raional Leova
Consiliul Proiectului Energie şi Biomasă în Moldova
Ministerul Economiei
Expoziţia Mobila a cazanelor pe biomasă oferite în cadrul Programului de Subvenţionare a Gospodăriilor Casnice
or. Bălţi
Participarea Proiectului Energie şi Biomasă la Ziua Europei
Comrat
Participarea Proiectului Energie şi Biomasă în cadrul Concursului Național Anual „Meșterul Anului”, ediția a II-a, desfășurat sub egida Ministerului Muncii, Proteției Sociale și Familiei al RM
S.C. Electromasina
Evenimentul de Totalizare a rezultatelor Iniţiativei Educaţionle 2013-2014
Insititutul de Formare Continua, ora 10:00
Transmiterea investiţiei efectuate în cadrul proiectelor de încălzire a instituţiilor publice pe biomasă la balanţa primăriei din comunităţile beneficiare ale Proiectului Energie şi Biomasă.
În localităţile: Echimauţi, Ţareuca, Ţahnauţi (rl Rezina), Şestaci (rl Şoldăneşti)
Participarea Proiectului Energie şi Biomasă la Ziua Europei
Chişinău
Transmiterea investiţiei efectuate în cadrul proiectelor de încălzire a instituţiilor publice pe biomasă la balanţa primăriei din comunităţile beneficiare ale Proiectului Energie şi Biomasă.
În localităţile: Varniţa, Calfa, Hîrbovăţ, Zolotievca, rl Anenii Noi
Recepţia finală a centraleei termice din satul Cîrnăţenii Noi, rl. Căuşeni
În localităţile: Cîrnăţenii Noi, rl. Căuşeni
Recepţia finală a centralelor termice din satele Novosiolovca şi Cairaclia, rl Taraclia
În localităţile: Novosiolovca şi Cairaclia, rl Taraclia
Recepţia finală a centralelor termice din satele Ciufleşti şi Tănătarii Noi, rl Căuşeni
În localităţile: Ciufleşti şi Tănătarii Noi, rl Căuşeni
Recepţia finală a centralelor termice din satele Cealîc şi Ciumai, rl Taraclia
În localităţile: Cealîc şi Ciumai, rl Taraclia
Recepţia finală a centralelor termice din satul Vorniceni (rl Călăraşi), satul Săseni (rl Străşeni)
În localităţile: satul Vorniceni (rl Călăraşi), satul Săseni (rl Străşeni)
Participarea partenerilor Proiectului împreună cu Ministerului Educaţiei la o lecţie deschisă intr-o şcoală pe tema Surselor Regenerabile şi a Eficienţei Energetice
Liceul Vasile Lupu
Consiliul de Coordonare Moldova Eco-Energetica
Ministerul Economiei
Expoziţia Mobila a cazanelor pe biomasă oferite în cadrul Programului de Subvenţionare a Gospodăriilor Casnice
or. Ştefan-Vodă
Prezentarea Proiectului Energie şi Biomasă în cadrul mesei rotunde la expoziţia Moldenergy
Moldexpo
Transmiterea investiţiei efectuate în cadrul proiectelor de încălzire a instituţiilor publice pe biomasă la balanţa primăriei din comunităţile beneficiare ale Proiectului Energie şi Biomasă.
În localităţile: Niorcani, Visoca, Badiceni, Solcani (rl. Soroca)
Transmiterea investiţiei efectuate în cadrul proiectelor de încălzire a instituţiilor publice pe biomasă la balanţa primăriei din comunităţile beneficiare ale Proiectului Energie şi Biomasă.
În localităţile: Cuhnesti, Camenca (rl Glodeni), Saptebani, Galaseni (rl Riscani)
Transmiterea investiţiei efectuate în cadrul proiectelor de încălzire a instituţiilor publice pe biomasă la balanţa primăriei din comunităţile beneficiare ale Proiectului Energie şi Biomasă.
În localităţile: Fundurii Vechi, Ustia, Petrunea (rl Glodeni)
Lansarea Competitiei Nationale Moldova Eco-Energetica, editia 2014
TBD
Consiliul de Coordonare Moldova Eco-Energetica
Ministerul Economiei
Consiliul Proiectului Energie şi Biomasă în Moldova
Ministerul Economiei
Întrunire cu furnizorii acreditați de cazane pentru activitatea de subvenționare a gospodăriilor casnice
Sala de Conferinta a PEBM
Recepţia finală a centralelor termice din s. Copceac, rl Comrat
s. Copceac, rl. Comrat
Întrunire cu furnizorii acreditați de cazane pentru activitatea de subvenționare a gospodăriilor casnice
Sala de Conferinta a PEBM
Transmiterea investiţiei efectuate în cadrul proiectelor de încălzire a instituţiilor publice pe biomasă la balanţa primăriei din comunităţile beneficiare ale Proiectului Energie şi Biomasă.
În localităţile: Pepeni, Dumbrăviţa, Bursuceni, Bilicenii Noi, Alexandreni (rl Sîngerei)
Consiliul de Coordonare Moldova Eco-Energetica
Ministerul Economiei
Transmiterea investiţiei efectuate în cadrul proiectelor de încălzire a instituţiilor publice pe biomasă la balanţa primăriei din comunităţile beneficiare ale Proiectului Energie şi Biomasă.
În localităţile: Bocani, Marandeni, Navirnet, Pruteni(rl Făleşti)
Consiliul Proiectului Energie și Biomasă
Ministerul Economiei
Transmiterea investiţiei efectuate în cadrul proiectelor de încălzire a instituţiilor publice pe biomasă la balanţa primăriei din comunităţile beneficiare ale Proiectului Energie şi Biomasă.
În localităţile: Logăneşti, Drăguşeni, Cotul Morii (rl Hânceşti)
Transmiterea investiţiei efectuate în cadrul proiectelor de încălzire a instituţiilor publice pe biomasă la balanţa primăriei din comunităţile beneficiare ale Proiectului Energie şi Biomasă.
În localităţile: Boghiceni, Dancu, Cărpineni şi Crasnoarmeiscoe (rl Hânceşti)
Transmiterea investiţiei efectuate în cadrul proiectelor de încălzire a instituţiilor publice pe biomasă la balanţa primăriei din comunităţile beneficiare ale Proiectului Energie şi Biomasă.
În localităţile: Antoneşti, Ţiganca, Coştangalia (rl Cantemir) şi Sărata Nouă (rl Leova)
sediul Ministerul Economiei
oficiul PNUD
Chisinau
r. Taraclia, s.Corten, or. Taraclia, s. Budăi, s. Ciumai
oficiul PNUD
orașul Orhei
or. Rezina
or. Șoldănești
or. Tiraspol
or. Criuleni
or. Telenești
or. Cornești, raionul Ungheni
or. Ungheni
or. Călărași
or. Bucovăț
or. Bălți
or. Orhei
or. Grigoriopol
or. Lipcani. r. Briceni
r. Florești, s.Cuhureștii de Sus
or. Soroca, r. Soroca
or. Dondușeni, r. Dondușeni
or. Rîbnița
or. Frunze, r. Ocnița
or. Ocnița, r. Ocnița
or. Mărculești, r. Florești
or. Fălești, r. Fălești
or. Tiraspol
Oficiul PNUD
Grădinița de copii din or. Mărculești
Grădinița de copii, or. Ghindești
Liceul teoretic, Gădinița de copii nr. 1 și nr. 2 din or. Ocnița
Spitalul raional Soroca
Școala muzicală pentru copii, Grădinița de copii din or. Edineț Centrul de sănătate din or. Frunză
Școala de arte, Biblioteca publică orășenească pentru copii, Biblioteca publică orășenească din or. Lipcani
Grădinița de copii nr. 5, Grădinița de copii nr. 6, Spitalul raional din or. Fălești
Grădinița de copii nr. 10, or. Rîșcani
Centrul comunitar și Azilul de bătrâni din or. Dondușeni
Agentia pentru Eficienta Energetica, Chişinău, str. Alecu Ruso 1, et.10, Tel: (22) 499 444 (ext.8); Mob.: +373 67430436; Email: programe@aee.md.
Oficiul PNUD
Chisinau, Gradina publica "Stefan cel Mare si Sfant"
Grădina Publică Ştefan cel Mare şi Sfânt
Grădina publică Ştefan cel Mare şi Sfânt
Scuarul Monumentului Ştefan cel Mare şi Sfânt
Raculesti, r. Criuleni
s. Raculesti, r. Criuleni
Oficiul PEBM
or. Soroca
Chisinau, Piata Marii Adunari Nationale
Viena, Austria
Oficiul MEBP
Ora 12.00, Agentia pentru Eficienta Energetica, str. Alecu Russo 1, etaj 10, sala de sedinte
UTA Gagauzia (s. Copceac), or. Leova, or. Ceadir-Lunga
UTA Gagauzia (s. Congaz, s. Gaidar), Raionul Taraclia (s. Corten)
UTA Gagauzia (s. Baurci), or. Cahul, or. Tvardita
UTA Gagauzia (s. Svetlii, s. Cazaclia), or. Causeni, or. Taraclia
Raionul Taraclia (s. Albota de Jos, s. Sofievca) si or. Cimislia
Raionul Taraclia (s. Ciumai, s. Budai)si or. Cainari
or. Cantemir
Primirea și evaluarea scrisorilor de Intenție prezentate de comunități
Chisinau, Oficiul PEBM
Primirea și evaluarea scrisorilor de Intenție prezentate de comunități
Chisinau, Oficiul PEBM
Lansarea Proiectului Energie și Biomasă în Moldova în orașele mici din Regiunea de Dezvoltare SUD
Primăriile orașelor din Regiunea SUD
Lansarea Proiectului Energie și Biomasă în Moldova în orașul Cimișlia, ora 13.00
Primăria or. Cimișlia
Primirea și evaluarea scrisorilor de Intenție prezentate de comunități
Chisinau, Oficiul PEBM
Lansarea Proiectului Energie și Biomasă în Moldova în orașul Căușeni, ora 10.00
Lansarea Proiectului Energie și Biomasă în Moldova în orașul Căinari, ora 13.00
Primăria or. Căușeni
Primăria or. Căinari
Lansarea Proiectului Energie și Biomasă în Moldova în orașul Leova, ora 10.30
Lansarea Proiectului Energie și Biomasă în Moldova în orașul Iargara, ora 13.00
Primăria or. Leova
Primăria or. Iargara
Lansarea Proiectului Energie și Biomasă în Moldova în orașele mici din Regiunea de Dezvoltare SUD
Primăriile orașelor din Regiunea SUD
Lansarea Proiectului Energie și Biomasă în Moldova în orașul Ștefan Vodă, ora 10.00
Primăria or. Ștefan Vodă
Lansarea Proiectului Energie și Biomasă în Moldova II în UTA Gagauzia
Comitetul Executiv, or. Comrat
Lansarea Proiectului Energie și Biomasă în Moldova II în raionul Taraclia (Regiunea de dezvoltare SUD)
Consiliul Raional Taraclia
Masa Rotunda
“Piata Locala a Biocombustibililor Solizi”
Chișinău, Moldexpo
Consiliul Proiectului Energie si Biomasa, Faza II
Ministerul Economiei
Chişinău
or. Cimișlia
mun. Bălți
Centrul Internațional de Expoziții ,,MoldExpo”, Pavilionul Nr.1
mun. Chișinau
Centrul Internațional de Expoziții ,,MoldExpo”, Pavilionul Nr.1
Centrul Internațional de Expoziții ,,MoldExpo”, Pavilionul Nr.1
Biroul Naţional de Statistică
Edineţ
or. Cimișlia
or. Şoldăneşti
s. Parcova, rl Edineţ
Business Center Le Roi, et. 3
mun. Bălți
Chişinău
Chişinău, str. Tighina, 49/3, Summit Events, sala Rome, ora 10.00
Edineţ
Cahul
Comrat
Chişinău, Institutul de Formare Continuă
Ministerul Economiei, of. 246
Ministerul Economiei
Ialoveni, s. Costeşti
Ministerul Economiei
Bălți
oficiul PEBM
Grădina Publică „Ștefan cel Mare”, Chișinău
Oficiul PEBM
sediul Ministerul Economiei
s. Ciumai, rl Taraclia
satul Cucuruzeni, raionul Orhei
or. Tirapol, 25-27 martie 2016
Oficiul ONU
or. Tirapol, 25-27 martie 2016
Moldexpo, Chisinau
Moldexpo, Chisinau
or. Leova
ora 10:30 - Școala sportivă din or. Leova, ora 14:00 - Grădinița-creșă Nr.3 ''Ghiocel'' din or. Cimișlia
Şcoala profesională nr. 3 Chişinău
ora 10.00, Școala Profesională Nr. 3 din mun. Chișinău
or. Chişinău
oficiul PNUD
Tiraspol
or. Râbniţa
oficiul PNUD
Chisinau, MoldExpo, Pavilion Nr 1, 9.00-15.00
Chisinau, MoldExpo, Pavilion Nr 1
Centrul de Excelenţă în Construcţii, Chişinău, str. Gh. Asachi, 71
Chişinău, 10.00-12.00
Centrul de Excelenţă în Construcţii, Chişinău, str. Gh. Asachi, 71
Centrul de Excelenţă în Construcţii, Chişinău, str. Gh. Asachi, 71
Centrul de Excelenţă în Construcţii, Chişinău, str. Gh. Asachi, 71
or. Teleneşti, Consiliul Raional, sala de şedinţe, ora 10.00-12.00
Centrul de Excelenţă în Construcţii, Chişinău, str. Gh. Asachi, 71
or. Ştefan Vodă, Consiliul Raional, sala de şedinţe, etaj 4, ora 11.00-13.00
Centrul de Excelenţă în Construcţii, Chişinău, str. Gh. Asachi, 71
or. Bălţi, Ecobricheta SRL
Chişinău, str. Sfatul Ţării 29, etaj 3, sala de şedinţe
or. Nisporeni
Chişinău, str. Sfatul Ţării 29, etaj 2, 10.00-12.00
UTA Gagauz Yeri
UTA Gagauz Yeri
Ministerul Economiei
Taraclia
Taraclia
Grădina Publică Ştefan cel Mare, Chişinău
s. Răculeşti, rl Criuleni
or. Ungheni
Criuleni, Consiliul Raional
Chişinău, str. Sfatul Ţării 29, etaj 2, sala de şedinţe
Chişinău, str. Sfatul Ţării 29, etaj 3, sala de şedinţe
Chişinău, str. Sfatul Ţării 29, etaj 3, sala de şedinţe
Chişinău, str. Sfatul Ţării 29, etaj 3, sala de şedinţe
Chişinău, str. Sfatul Ţării 29, etaj 3, sala de şedinţe
Chişinău, str. Sfatul Ţării 29, etaj 3, sala de şedinţe
Chişinău, str. Sfatul Ţării 29, etaj 3, sala de şedinţe
Chişinău, str. Sfatul Ţării 29, etaj 3, sala de şedinţe
Şoldăneşti/Alcedar, Şestaci
Grădina Publică Ştefan cel Mare, Chişinău
Chişinău, 11.00-12.30
s. Brătuleni, rl Nisporeni, 9.00-14.00
Centrul de Excelenţă în Construcţii, Chişinău, str. Gh. Asachi 71
Chişinău
Chişinău, Bălţi, Cimişlia
Baltata vilage, Criuleni district
Ministerul Economiei
ora 11.00, Centrul de business Le Roi, str. Sfatul Tarii 29, bir. 305
Floresti District, Stefanesti, Cuhurestii de Sus
Drochia District, Chetrosu village; Soroca District, Tatarauca Veche village
Cimislia District, Maximeni, Ecaterinovca
Cantemir District, Radeni village; Leova District, Cupcui village
Calarasi District, Radeni village; Ungheni District, Bumbata village
Soldanesti District, Sestaci village; Telenesti District, Verejeni village
Causeni District: Chircaiestii Noi, Zaim, Copanca
Nisporeni District: Grozesti, Bratuleni, Soltanesti
Hincesti District, Crasnoarmeiscoe village; Ialoveni District, Horesti village
Chișinău
Colegiul Agricol, Chișinău
Chişinău, MoldExpo, Pavilion Central
Chişinău, str. Sfatul Ţării 29
Balti
Cimislia
Ministry of Economy
Chisinau
Chişinău
Chişinău, str. Sfatul Ţării 29, etaj 3, sala de şedinţe, 14.00
s. Horesti, rl Ialoveni
Consiliul Raional, 10.00
Ialoveni, Consiliul Raional, 14.00
s. Cărpineni, rl Hânceşti
Ministerul Economiei şi Infrastructurii
s. Slobozia-Duşca, rl Criuleni
Chişinău, str. Mirceşti 56, Laboratorul de testare a calităţii biocombustibilului
Chişinău, Grădina Publică Ştefan cel Mare şi Sfânt
Chișinău, Grădina Publică "Ștefan cel Mare și Sfânt"
Grădina Botanică
Chisinau, str. Gheorghe Asachi 71
Chisinau, Liceul „Liviu Rebreanu”, str. Deleanu 5/4
Chisinau, str. Gheorghe Asachi, 71
Chişinău, sala de şedinţe, Hotel Jolly Alon
şcoala din s. Bălţata, rl Criuleni
Moldexpo, Chişinău
Centrul de Instruire al Operatorilor, Chişinău, str. Gh. Asachi, 71
Centrul de Instruire al Operatorilor, Chişinău, str. Gh. Asachi, 71
Laboratorul de testare a biocombustibililor, str. Mircești 56, mun. Chișinău,
Chişinău, str. Sfatul Ţării 29, etaj 6, sala de şedinţe
Chişinău, str. Sfatul Ţării 29, etaj 3, sala de şedinţe
Chişinău, str. Sfatul Ţării 29, etaj 3, sala de şedinţe, 10.00
or. Cimişlia, 14.00
Ministerul Economiei şi Infrastructurii
s. Cotul Morii, rl Hânceşti